Francouzský ministr vnitra Darmanin nemůže být stíhán za znásilnění

Nejvyšší soud rozhodl, že francouzský ministr vnitra Gérald Moussa Darmanin nemůže být stíhán za obvinění ze znásilnění. Francouzský nejvyšší soud případ definitivně zamítl.

Nejvyšší soud definitivně ukončil sedm let trvající právní bitvu. Žalující strana, Sophia Spatz Pattersonová, jež Geralda Darmanina obvinila v lednu 2018 ze znásilnění a sexuálního obtěžování, prohrála. Podle Pattersonové tehdy Darmanin zneužil svou pozici člena soudní komise a donutil ji k sexu. Případ Darmanina vyvolala bouřlivé diskuse veřejnosti. „Jsem šokována. Jsem velmi překvapena, že osoba obviněná ze znásilnění ženy byla jmenována ministrem vnitra,“ sdělila médiím Marjolaine Vignolaová, právní zástupkyně Pattersonové. „V každé evropské demokracii existují záruky nabízené obětem, aby mohly mluvit beze strachu bez ohledu na funkci a sociální status lidí, které nařknou. Tohle mé klientce vysílá děsivý signál.“

Kasační soud však rozhodl, že soud nižší instance měl pravdu, když stížnost zamítl bez zahájení formálního vyšetřování z důvodu nedostatku důkazů. Rozhodnutí odstranilo hlavní hrozbu pro politickou pozici Darmanina, bývalého konzervativce, který je nyní jedním z nejdůležitějších spojenců prezidenta Emmanuela Macrona a snaží se být považován za “francouzského policistu číslo jedna”. Ministr uplatňuje politiku pořádku, ale třeba i tvrdý postoj k imigraci. Darmanin bude mít na starosti také bezpečnost během nadcházejících letních olympijských her v Paříži. Ministr obvinění, že v roce 2009 nutil ženu k sexu, když u něj hledala pomoc při výmazu z rejstříku trestů, opakovaně popíral a zastával se ho i prezident Macron. Přetlačovaná mezi Pattersonovou a francouzskými úřady a soudy Darmanina tížila po celou dobu jeho působení ve vládě. Konečný verdikt  a jeho osvobození si vysloužily velký hněv feministek, které již od počátku intenzivně a dlouhodobě protestovaly proti jeho jmenování ministrem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.