Další intriky v Bílém domě. Na veřejnosti je zpráva, která stála jejího autora místo

Přečetli jsme: Intriky a boje v Bílém domě, nejmocnějším politickém úřadu světa, pokračují. Jaké je další dějství souboje mezi establishmentem a neokonzervativci a co se psalo ve zprávě o nepřátelích prezidenta?

Na veřejnost se dostalo memo (tj. krátká zpráva) z Bílého domu, které stálo v jádru posledního vyhazovu z Rady pro národní bezpečnost, odhalil časopis Foreign Policy. Ten celý dokument o sedmi stranách zveřejnil. Podle všeho je celá kauza spojená s probíhajícími válkami o vliv v Bílém domě.

Dokument pod názvem „Prezident a politická válka“ je datován květnem 2017 a jeho autor Rich Higgins, který pracoval v úřadě pro strategické plánování při Radě, přišel díky němu místo.

Memo či krátká zpráva představuje pronikavý, byť někdy konspirační, pohled na to, co popisuje jako útok na Bílý dům Donalda Trumpa. Prezident je podle materiálu pod palbou, protože prý „představuje existenciální ohrožení pro kulturně-marxistické memy, které ovládají převládající kulturní narativ.“ Mezi těmi, kdo prý na prezidenta útočí jsou podle textu „deep state“ a jeho aktéři, globalisté, bankéři, islamisté a republikánský establishment.

Dokument je součást širšího politické boje v Bílém domě. Tento boj probíhá mezi poradcem pro národní bezpečnost H.R. McMasterem a neokonzervativci s nacionalistickým pohledem na svět. Neokonzervativci vidí McMastera jako někoho, kdo podkopává Trumpovu politickou agendu. Ačkoliv jeho jméno text nikde nezmiňuje, je poradce pro národní bezpečnost McMaster mezi těmi, které memo vidí jako Trumpovi nepřátele v Bílém domě a kteří mají prezidentovu práci bojkotovat zevnitř.

Autor zprávy Higgins je obecně vnímán jako jeden z lidí spojených s Mikem Flynnem, bývalým poradcem pro národní bezpečnost, který na post musel rezignovat kvůli svým kontaktům s ruskou stranou. Proto také Higgins v souvislosti se zprávou přišel o místo. McMaster si podle zdrojů z Bílého domu domyslel, o koho se jedná.

Tragikomedie v Bílém domě

Příběh cesty zprávy do Oválné pracovny podle názoru autorů popisuje Zeitgest, duch doby tragikomedie současného Bílého domu. V rámci této tragikomedie se syn snaží zalíbit otci, izolovaný generál se snaží najít, kdo je za úniky informací, pravicový blogger má okno do aparátu národní bezpečnosti a prezidentův nejbližší důvěrník je televizní osobnost.

Výsledkem celé aféry je ještě širší propast mezi prezidentem a jeho poradcem pro národní bezpečnost. Celá kontroverze kolem zprávy je spojená také s tím, že existuje podezření, že někdo ze zaměstnanců poskytuje informace o práci Rady pro národní bezpečnost pravicovému bloggerovi Mike Cernovichovi. Cernovich má, jak se zdá, neobvyklý vhled do agendy Rady. Právě Cernovich vedl v poslední době mediální kampaň proti McMasterovi.

V červenci bylo memo objeveno při rutinní bezpečnostní kontrole zaměstnanců Rady. Jiný zdroj ale tvrdil, že memo prosáklo ven v rámci mccarthnystického vyšetřování, které hledalo viníky úniků Cernovichovi.

Higginsovo memo bylo sepsáno na konci května 2017 a pak kolovalo mezi spolupracovníky. Po tom, co bylo odhaleno Ricky Waddellem, který je McMasterovým zástupcem Higginse, byl Higgins předvolán. Waddell mu nabídl řešení – rezignaci, nebo vyhazov. Higgins zvolil první možnost. I po jeho odchodu se McMaster snažil o to vyčistit svůj tým od lidí, které chápe jako spojence Mike Flynna. Jenže tuto čistku zastavil nový šéf Trumpovy kanceláře Johnem Kellym. Což ale zdroj blízký generálovi McMasterovi odmítl.

Trump zuří a McMaster je bez spojenců

Později se prý o tom, že Higgins musel odejít kvůli inkriminované zprávě dozvěděl Trump, a to od moderátora televizní stanice Fox News. Reakce prezidenta byla, že zuřil a stále zuří, píše dále článek.

Podle informací v Bílém domě měla zpráva poučit ostatní o tom, čemu Trump čelí. Mělo se jednat, podle zdrojů Foreign Policy, o praktické zhodnocení situace.

Přestože autor zprávy a spojenec Mika Flynna z Rady pro národní bezpečnost odešel, neupevnilo se postavení poradce pro národní bezpečnost H.R. McMastera, které není jednoduché ani jisté. Podle zdroje z Bílého domu totiž platí, že McMaster „ve skutečnosti opravdu nemá spojence“ a, jak se zdá, nemá ani přístup k uchu prezidenta, což je pro jeho přežití zásadní.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.