V Iráku se šíří občanské nepokoje

Občané  země už mají dost korupce, nedostatku pracovních míst a nefungujících služeb.

72 mrtvých a stovky zraněných, to je bilance, kterou přináší šíření nepokojů v Iráku, informují Financial Times. Protesty představují problém pro premiéra Mahdího, který je ve funkci zatím pouhý rok.

Jak se zdá, protesty nemají vůdce a jsou namířeny proti politikům, kteří „jen kradou a kradou“. Bývalý lídr milic Moktada al Sadr ovšem vyzval vládu k odstoupení a k novým volbám. Uvedl také, že jeho volební blok bude bojkotovat parlament.

Protesty nejsou v Iráku ničím výjimečným, ale tentokrát se protesty rychle a masivně rozšířily do dalších iráckých měst, což bezpečnostní složky i vládu překvapilo.

Úřady reagují zákazem vycházení a uzavřením internetu. Protestující se ovšem nebezpečí nebojí, tvrdí FT, protože zákazy vycházení porušují. Jejich vztek je veden zklamáním z ekonomického vývoje země a z nefungujících veřejných služeb.

Jeden z účastníků demonstrací říká, že sám vystudoval, má jedno dítě, ale žije v prostředí bez elektřiny, bez kanalizace, ve špatné čtvrti bez vody. Práci nemá, jak má pak vypadat jeho budoucnost?

Irácká ekonomika není schopna uspokojit ambice mladé generace. Irák má 60 % obyvatel (ze 40 milionů) ve věku pod 24 let, přičemž pětina Iráčanů ve věku 15–24 nemá ani práci, ani nestuduje.

Iráčané ani nejsou spokojeni s institucemi, které vznikly poté, co byl svržen Saddám Husajn. Jsou postaveny na sdílení moci na základě etnicity a nebyly schopné zajistit bezpečnost a řádné fungování země.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.