Financial Times. Když iránský prezident Ruhání ukázal záměry rozpočtu, chtěl tím odhalit státní financování institucí, které kontrolují jeho oponenti, kteří patří k tvrdému křídlu. Místo toho jeho pokus rozpoutal veřejné rozhořčení, které způsobilo největší protesty proti režimu za poslední desetiletí. Informují o tom noviny Financial Times.
Mezi stížnostmi na rostoucí ceny živobytí i tím, že Ruhání selhal ve svých reformních plánech, rozpočet ukázal obrovské částky, které rozpočet alokuje na náboženské instituce a ostatní instituce spojené s islámským režimem. Jedním z příkladů bylo asi 853 milionů dolarů (31,1 bilionů rialů), které mají dostat instituce k podoře islámu a ideologických základů islámského režimu.
Ale zároveň v rozpočtu najdeme navýšení cen paliv až o 50 % a úpravu sociálního systému, která by mohla vést k ukončení dávek pro více než 30 milionů lidí. Tyto kroky jen navýšily zklamání z politických představitelů.
V Íránu je pod hranicí chudoby 35 milionů lidí, 3,2 milionu lidí hladoví. Od té doby, co Ruhání nahradil Mahmúda Ahmádínežáda se výdaje na obranu a bezpečnost zvýšily o 18 %, příspěvky pro propagaci islámu o 26 %. Výdaje na vzdělávání a zdravotnictví se zvýšily o 17 a 21 %. Na obranu má jít totéž, co dohromady na vzdělávání, zdravotnictví a sociální dávky.