Financial Times: Problémem Slovenska je korupce

Bezprecedentní vražda novináře byla pro Slovensko něco jako „budíček“ ohledně korupce a politiky, tak vidí dění na Slovensku vlivný britský deník.

Ranní telefonát o smrti redaktora Jána Kuciaka obrátil svět editora Aktualne.sk Petera Bardyho vzhůru nohama, napsal pro Financial Times o vývoji na Slovensku novinář James Shotter.  Bardy musel o smrti Kuciaka informovat kolegy i rodinu. Brutální vražda novináře byla prvním takovým případem od roku 1993, kdy Slovensko získalo nezávislost. Policie se domnívá, že případ vraždy souvisí nějak s Kuciakovou investigativní žurnalistikou. Tato zpráva vzala slovenskou politiku útokem a vzbudila mezi občany hněv.

Financial Times citují Márii Němcovou z Bratislavy, která jim sdělila: „Něco takového se může stát v Rusku nebo ve Venezuele a Číně. Ale my jsme ve středu Evropské unie. Je to opravdu strašlivé a nepochopitelné. Od (pondělka) sleduji všechno. Nemohu se soustředit na práci, nemůžu spát už několik nocí.  Mám pocit emotivní sounáležitosti.“ Takové pocity má řada Slováků, kteří se vydali protestovat před úřad premiéra Roberta Fica. Některá média na Slovensku označila protesty jako největší v dějinách.

Vedle emocí ze smrti dvou mladých lidí budí hněv hluboce zakořeněná korupce, kterou se za 15 let členství v EU nepodařilo odstranit. Podle výkonného šéfa N Pressu, který vydává noviny Dennik N, Lukáše Fily „V posledních letech v zemi rostl pocit optimismu, zvláště ve srovnání s tím, co se děje v Polsku a Maďarsku s jejich problémy s právním státem. Začali jsme se vidět jako ostrov (úspěchu), po dekádách role smolaře regionu jsme začali dohánět.“ Podle Fily byla smrt novinářem budíčkem.

Slovensko od vstupu do EU v roce 2004 roste. Získalo tolik zahraničních investicí, že je dnes největším výrobcem aut. V roce 2009 se stalo druhým postkomunistickým státem členem eurozóny, připomíná dále článek Financial Times.

Problém korupce

Navzdory tomu všemu si mnoho Slováků stěžuje na korupci, která nakazila život země. Transparency International řadí Slovensko na 54. příčku v korupčním indexu.

Na všudypřítomnou korupci si pro FT stěžuje podnikatel, který má malou firmy v Čadci. Podle něj nelze získat tender bez „dárků“. Také paní Němcová souhlasí. Pro většinu lidí na Slovensku je podle ní korupce problém.

Politický dopad vraždy je zatím nejasný. Nicméně na současného premiéra Roberta Fica, který ovládá politiku na Slovensku už deset let.

Poslední článek Kuciaka, který byl vydán posmrtně, naznačuje vztahy mezi italskou mafii a lidmi kolem premiéra. Dva lidé z okolí premiéra rezignovali už ve středu do doby, než se podaří případ vyšetřit, i když oba kategoricky odmítli, že by s případem měli cokoliv společného.

Opozice začala požadovat, připomíná Financial Times dále, rezignaci ministra vnitra a policejního šéfa.

Slovenský prezident Andrej Kiska v neděli sdělil, že jediný způsob, jak obnovit veřejnou důvěru ve stát jsou nové volby nebo rozsáhlá přestavba vlády.

Mezitím země sledovala pohřby obou mladých lidí. Kuciak byl pohřben v sobotu, jeho snoubenka v pátek.  Podle slov Milana Nice z německé Rady pro zahraniční věci není pochyb o tom, že „byla překročena červená čára. Slovensko je velká vesnice a celá země to pociťuje.“

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.