Nahrazení Rexe Tillersona konzervativcem a mužem „bez rukaviček“ Mikem Pompeem představuje obrat k jestřábí pozici v zahraniční politice Donalda Trumpa.
Komentátor Mark Landler píše pro New York Times o souvislostech nahrazení Rexe Tillersona Mikem Pompeem na postu ministra zahraničí USA.
Ministr zahraničí Tillerson byl umírněným hlasem v Trumpově administrativě. A tento hlas je ztracen, protože místo Tillersona nastoupí Pompeo, zastánce tvrdé linie, republikán, který byl šéfem CIA.
Pompeo chce, aby byla zničena jaderná dohoda s Íránem, bagatelizuje ruskou intervenci ve volbách roku 2016 a říká, že změna režimu v Severní Koreji by byl dobrý vývoj.
Tím se dobře hodí k Trumpovi, kterému se tvrdý styl Pompea zalíbil, zatímco Tillersonovu pozici Trump naopak oslaboval.
Pompeo by prý měl být efektivnější než Tillerson, už jen proto, že má s prezidentem silný vztah. Zapadne dobře mezi jestřáby v administrativě, kteří už nyní zaujímají tvrdé postoje vůči Íránu a Severní Koreje.
Bez rukaviček
Pompeo nedělá nic jiného, než průběžně říkal – že je potřeba „sundat si rukavice“. A těžko se dá očekávat, že změní své názory, když dostane na starost ministerstvo zahraničí. Jeho vyostřené postoje mohou Trumpovy instinkty spíše posílit a mohou vést ke stvrzení této politiky vůči Íránu. Tillerson naopak prezidenta nabádal, aby nerušil dohodu vytvořenou Obamou.
Pompeo byl zvolen za republikány z Kansasu v rámci Tea Party a patřil k nejhlasitějším oponentům Obamovy politiky vůči Teheránu. Hned jak byl zvolen Trump, Pompeo na twitter napsal, že „se těší na zrušení této katastrofální dohody s největším světovým sponzorem terorismu“.
Když byl v CIA, chtěl zveřejnit utajené dokumenty z akce, která vedla k zabití Usámy bin Ládina, která zahrnovala vazby mezi Al Kajdou a Íránem. A co se Severní Koreje týká, Pompeo se dostal až do pozice, kdy volá po odstranění Kim Čong Una. Tillerson změnu režimu naopak vyloučil, argumentoval pro otevření dveří diplomacii. Jeho názory byly umírněnější než McMasterovy, který se vyjadřoval pro „preventivní válku“ proti Severní Koreji. Pompeo byl na ředitele CIA dost hlasitý, jeho úkolem nebývá ovlivňovat politické debaty.
Co se týče voleb a tzv. ruského vměšování, pak vyjádřil podobnou netrpělivost jako Trump. Pompeo řekl, že k vměšování docházelo již před volbami, i před těmi předchozími a ještě i před nimi. Prý to (Rusové) dělají dlouho a nemají v úmyslu přestat, uvedl Pompeo.
I zde se Tillerson choval jinak, například na schůzce s Lavrovem na Filipínách uvedl, že tato věc zásadně poškodila vztahy mezi oběma zeměmi. Tillerson se také neshodl s prezidentem, když ten jasně podpořil Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty proti Kataru. Až když zdůraznil, že v Kataru je umístěna velká americká letecká základna, podařilo se Tillersonovi přesvědčit Trumpa, aby zaujal neutrálnější pozici.
Tillerson vlastně působil jako určitý dospělý dohled nad Trumpem. Spolu s Mattisem a Kellym bránili vzniku chaosu v zemi, jak řekl Corker, republikánský senátor.
Tillerson a jeho chyby
Kritici ovšem říkají, že Tillersonova práce nevedla k řešení sporu mezi Saúdy a Katarem, ani ke snížení napětí se Severní Koreou. Měl izolovaný manažerský styl a špatné vztahy v rámci vlastního ministerstva, což mohlo převážit nad jakýmikoliv dobrými efekty jeho umírněných postojů.
Eliot Cohen, velký kritik Trumpa, který pracoval pod Bushem, uvedl, že škoda, kterou Tillerson napáchal na USA a na ministerstvu zahraničí, je hluboká. Je to nejhorší ministr zahraničí v historii, myslí si Cohen.
Cohen si myslí, že Pompeo bude moci využívat své politické dovednosti, aby získal pro ministerstvo zahraničí víc peněz. A také se mu může podařit doplnit nové lidi. A jeho blízkost k Trumpovi mu dodá větší důvěryhodnost, která očividně Tillersonovi chyběla.
Jenže přesně tyto kvality také mohou Pompeovi znemožnit, aby udržel rovnováhu v otázkách zahraniční politiky,
Je řada témat zahraniční politiky, ve kterých je rovnováha mezi tvrdou linií a umírněnými postoji jemně vyvážená. Jakmile se změní ministr zahraničí, rozdíl se někde projeví.
Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.
Ilustrační obrázek: Autor – Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America – Mike Pompeo, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60736013