Aktuálně: Bývalý francouzský prezident byl předveden k výslechu. Francouzská politice vyšetřuje libyjskou stopu financování jeho kampaně z roku 2007 a sleduje toky podezřelých peněz do kampaně.
Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy se v současné době ve své zemi nachází pod policejním dohledem. Čelí podezření, že jeho kampaň do Elysejského paláce v roce 2007 byla financována ze zdrojů libyjského prezidenta Muammara Kaddáfího. O případu píše včerejší vydání francouzského deníku La Libération.
Francouzská policie sleduje libyjskou stopu údajného financování bývalého prezidenta už pět let. Nicolas Sarkozy byl v úterý ráno předveden k výslechu na Office central de lutte contre la corruption et les infractions financières et fiscales (OCLCIFF), což je policejní ústředí zabývající se bojem proti korupci a přestupkům zákona ve věcech finančních a fiskálních. Sarkozyho výslech proběhl v Nanterre, nedaleko Paříže. Informaci policie potvrdila deníkům La Libération a Le Monde.
Soudce, pověřený vyšetřováním případu, se zajímá především o finanční toky, které měly spojovat představitele bývalého libyjského režimu s lidmi, kteří měli na starost financování Sarkozyho prezidentské kampaně. Vedle samotného libyjského vůdce Muammara Kaddáfího se na libyjské straně při financování Sarkozyho kampaně mělo angažovat také několik osob z jeho nejbližšího okolí.
Vyšetřovací orgány staví obvinění na takzvaném nelegálním financování prezidentské volební kampaně (financement illégal de campagne électorale). Pokladník Sarkozyho kampaně z roku 2007, Éric Woerth a jeho spolupracovník Vincent Talvas nesou odpovědnost za použití částky 30 až 35 tisíc euro, které pocházely od anonymních dárců, a které byly snad údajně doručeny v obálkách. Vedle těchto nevelkých částek se ale v centru pozornosti vyšetřovatelů objevily i podstatně větší transakce.
Nové informace vnesla do vyšetřování aféra z roku 2012, kterou spustila nečekaná zpráva bývalého libyjského šéfa zahraniční informační služby jménem Mussa Kussa, a kterou zveřejnil Mediapart. To ona vyvolala podezření o libyjských zdrojích Sarkozyho volební kampaně. V té souvislosti se úřady rovněž zabývají převodem půl miliónu eur, které přijal bývalý generální sekretář v Elysejském paláci, Claude Guéant, v březnu 2008, a které údajně pocházely od jakéhosi malajského advokáta. Guéant vždy tvrdil, že se jednalo o platbu za dva obrazy odpovídající umělecké hodnoty.
Dalšími podezřelými penězi byly tři kufry obsahující 5 miliónů eur v hotovosti. Právě informace o těchto třech kufrech plných peněz dala vyšetřování, které se několik let nehýbalo z místa, nový impuls. Postarala se o to výpověď diplomata Ziada Takieddina, kterou v roce 2016 poskytl Mediapartu. Takieddin rezolutně tvrdí, že byl přitom, když Nicolas Sarkozy, tehdy ještě ministr vnitra, kufry s penězi přebíral, a to společně s tehdejším ředitelem své kanceláře Claudem Guéantem, který toto obvinění se vší rozhodností odmítá. Peníze údajně pocházely přímo od Kaddáfího a byly uvolněny mezi listopadem 2006 a začátkem následujícího roku.
Soudce vyšetřuje také podezřelý prodej vily v Mougins (department Alpes-Maritimes) v roce 2009 za deset miliónů eur a to libyjskému fondu řízenému Baširem Salehem, bývalým pokladníkem libyjského vůdce. Podle vyšetřovatelů byl skutečným majitelem vily i jejím prodejcem ovšem obchodník Alexandre Djouhri, který se s Baširem Salehem dohodl na velmi přemrštěné ceně. V současné době se Saleh nachází v exilu v Jižní Africe, kde byl v únoru zraněn kulkou vystřelenou z revolveru. Byl na něj vydán mezinárodní zatykač.
Pokud jde o Alexandra Djouhriho, byl v lednu na základě evropského zatykače vydaného francouzskou justicí zatčen v Londýně. Jelikož trpí srdečním onemocnění, nachází se už čtrnáct dní v nemocničním ošetření v Londýně.
Ilustrační obrázek: Autor – Guillaume Paumier, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1937233