Zpráva dne: Cena ropy je nejvyšší za čtyři roky. Zatím se zdá, že zvýšení těžby zeměmi OPEC není ve hře.
Omezené dodávky a silná poptávka vedou ropu k nejvyšší úrovni od roku 201, píší Financial Times.
Nové americké sankce zasáhnout íránský energetický sektor. Ekonomické problémy ve Venezuele také přispěly k obavám z menších dodávek ropy, takže cena ropy jde nad 80 dolarů za barel. Je to nejvyšší úroveň za poslední čtyři roky.
Cena ropy postupně rostla, za poslední rok o více než 40 %. Jenže nyní vyhlídky na menší dodávky z Venezuely a Íránu znamenají, že jen za květen zatím šla cena ropy Brent o pět dolarů nahoru. Tyto tlaky, spolu s dohodou mezi OPEC a Ruskem a také rostoucí spotřebou, kterou tlačí prosperující ekonomika, vedou investory k tomu, že ceny mohou jít dál nahoru.
Roli jistě hraje geopolitika, ale klíčový vývoj skutečně spočívá v tom, že jde o ztráty dodávek, ne jen rizika, která nakonec nemusí být realizována. Venezuelské dodávky spadly rychle. Investoři počítají s oživením a modernizací íránského ropného průmyslu pomocí západních investic. Jenže Total už vypadá na to, že se ze země stáhne. Írán potřebuje asi 100 mld. dolarů zahraničních investic a technologií, aby mohl rozvíjet svůj sektor ropy a zemního plynu. Trh tedy zažívá tzv. strukturální přesun k vyšším cenám, který bude pokračovat. Analytici se nedomnívají, že to bude jen dočasný krátký nárůst.
Hodně se slibovalo od rostoucí nabídky z břidličných polí v USA. Ta by měla vyplnit výpadky, jenže USA se potýkají s omezenou kapacitou ropovodů a celkově infrastrukturou, takže jen malé množství exportu se dostane na trh. Bank of America už vidí cenu na 100 dolarech za barel.
Objevuje se tedy otázka, zda producenti OPEC budou zvažovat ukončení dohody. Saúdové jsou údajně dosti neochotní zvýšit produkci a vyplnit tak nedostatky. Obávají se toho, že by cena ropy zase spadla. Země Perského zálivu obecně monitorují spíše průměry cen za celý rok, než by začaly jednat. To potvrdil i saúdský ministr energetiky, který připustil volatilitu na trhu, ale zároveň řekl, že svět má dost velkou nabídku.
Saúdové navíc vítají vyšší ceny, protože potřebují financovat své ekonomické reformy a také navýší cenu pro částečnou privatizaci Saudi Aramco.
IEA už vydala prognózu na snížení poptávky právě kvůli vyšším cenám.