Trumpův bezpečnostní poradce čelí skandálu kvůli ruským kontaktům

Reuters. Poradce prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn bojuje o přežití ve funkci v Bílém domě. Důvodem je kontroverze kvůli jeho kontaktům s ruskými vládními úředníky před tím než se Trump stal prezidentem, a obavy, že tito ruští vládní představitelé tak mohli mít kontakty do Bílého domu.

Otazníky vznikly nad tím, jestli Flynn nejednal o možnosti zrušení sankcí. To by potenciálně bylo v rozporu se zákonem, který zakazuje, aby se soukromé osoby angažovaly v zahraniční politice.

Flynn je bývalý generál americké armády, bývalý ředitel Agentury pro obrannou rozvědku a také jeden z prvních podporovatelů Trumpa. Vedle toho je pro zlepšení vztahů s Ruskem. Flynn původně jakékoliv kontakty s ruskou stranou odmítl.

Washington Post následně publikoval informace a citoval úředníky, kteří se měli mluvit o tom, že sankce byly tématem Flynnovi konverzace. Flynn potom přiznal, že podobný hovor mohl vést, když si není podle vlastních slov „stoprocentně jistý“. Dostal tako do nepříjemné situace viceprezidenta Penceho, který se ho před tím  veřejně zastal a obvinění odmítl.

Bílý dům nyní odmítl situaci komentovat. V přepisech konverzace, které jsou k dispozici, není zmínka o tom, že by Flynn sliboval zrušení sankcí přímo. Jen mluvil o tom, že doufá, že se vztahy mezi USA a Ruskem zlepší, řekl jeden ze zdrojů v Bílém domě.

Prezident Trump se k věci nevyjádřil ale slíbil, že se k věci vrátí tento pátek. Podle všeho to zatím vypadá, že se sice Flynn ocitl na tenkém ledě, ale jeho pozici to celkově neohrozí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.