Volby v Turecku otevřely cestu k silnému prezidentskému systému

Reuters. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho strana AK zvítězili v parlamentních a prezidentských volbách, které v Turecku proběhly v neděli.

Při sečtení celkem 99 % hlasů, získal Erdogan v prezidentských volbách 52,5 % hlasů, tedy nadpoloviční většinu. Jeho politická strana AK získala pak v parlamentních volbách 42,5 % hlasů a byla posílena svými nacionalistickými spojenci. Ti získali oproti očekáváním 11,1 % hlasů.

Politická opozice se ještě pozdě večer v neděli domnívala, že není nutné uznat porážku. Hlavní opoziční politik a bývalý učitel Muherrem Ince dostal skoro 31 % hlasů v prezidentských volbách. Prezident Erdogan během kampaně opakovaně nazýval svoje oponenty jako nepřátele demokracie a využíval odkazy na nepovedený puč roce 2016.

V neděli Erdogan také řekl, že jeho cílem je vyvést tureckou ekonomiku ze současných problémů mezi 10 největších ekonomik světa.

Volby otevřely cestu pro nové a silné prezidentství, které bylo odsouhlaseno v referendu v roce 2017. Podle kritiků bude tento systém ničit tureckou demokracii a posílí vládu jednoho muže.

Prezident Erdogan je výborný ve vedení kampaní. Získal si podporu obyčejných Turků tím, že byl premiérem a prezidentem v době silného ekonomického růstu a posílil veřejné služby jako jsou školy, nemocnice a infrastruktura. Nicméně také stojí za kampaní, která přivedla do vězení na 160 tisíc lidí a vedla k uzavření řady tureckých médii.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.