Argentina nemá vyhráno

Reformy prezidenta Mauricia Macriho stabilizovaly měnu, ale nestojí na pevných základech. Prezidentova popularita dost poklesla, zatímco zemi zavázal k dalším škrtům.

Wall Street Journal (vydání z 27/06/2018) uvádí, že argentinský president Mauricio Macri prošel velkým testem u globálních investorů. Země se vrátila k indexu rozvíjejících se zemí, což znamená znovu lákání zahraničního kapitálu. Ale tyto vstřícné postoje rozčílili místní obyvatele a mohou ohrozit Macriho šance na znovuzvolení příští rok. Investoři se obávají, že bez Macriho by se Argentina mohla vrátit k populistickým politikám. Padají tedy otázky, jak stabilní jsou reformy, které byly přijaty a jak stabilní je politické prostředí.

V reakci na Macriho politické kroky uspořádaly odbory generální stávku, byla narušena doprava. Protestující kritizují Macriho politiku, například snižování vládních dotací a zavedení platových stropů – podle nich je jeho politika spojená s inflací, většími účty za vodu a elektřinu a také s propouštěním.

WSJ uvádějí, že Argentina byla pro mezinárodní investory po 15 let vyvrhel, protože v roce 2001 došlo k defaultu ve výši 80 mld. dolarů. Macri se s investory udobřil, vrátil zemi na mezinárodní dluhové trhy a také emitoval rekordní množství dluhu.

Ale jeho masivní pokles popularity následoval poté, co Argentina zažila další šok. Peso začalo padat vůči dolaru a centrální banka zvedla úrokové sazby až na 40 %.

Macri požádal o pomoc MMF ve výši 50 mld. dolarů a nahradil nepopulárního guvernéra centrální banky. A nakonec dostal zemi zpět na index rozvíjejících se trhů. Což by mělo do země znovu přilákat mezinárodní investice. Macri se také neuchýlil k měnovým kontrolám.

Tyto kroky zřejmě stabilizovaly měnu, píše dále WSJ, ale jsou u občanů nepopulární. Dohoda Argentiny s MMF zahrnuje opatření škrtů (austerity), které donutí vládu, aby utrácela méně. Analytici odhadují, že to dostane zemi do recese v době, kdy jsou voliči už tak jako tak nespokojeni s administrativou, která jim sebrala řadu dotací – například u elektřiny či dopravy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.