Všichni signatáři, kromě USA, se na vídeňském jednání dohodli o tom, že dohodu (JCPOA) je nutné udržet v platnosti.
Může být dohoda s Íránem ještě zachráněna, ptá se německá zpravodajská platformy ARD Tagesschau? Ve Vídni se sešli zbylí signatáři po odchodu USA z dohody. A diskuse měla jasné téma: jak se dohody držet, protože času je málo.
Ostatních pět zemí, které jsou signatáři dohody, se chce ujednání držet. Jednání s Íránem má pokračovat a jeho schopnost exportovat ropu a zemní plyn má být zachována, uvedla za EU Federica Mogherini. Shodli se na tom také diplomaté z Německa, Francie, Velké Británie, Ruska a Číny. Bylo to první setkání tohoto typu.
Všichni účastníci uznávají, že za to, že Írán dodržuje své jaderné závazky dostává úlevu od sankcí. Je to zásadní část smlouvy. Firmy, které mají v ˇIránu obchody, jednaly v dobré víře. Smluvní státy chtějí těm, kteří jsou v Íránu ekonomicky aktivní, efektivně podpořit.
Íránská strana byla po jednáních optimistická. Označila setkání jako „krok kupředu.“ Je ale potřeba zrychlit realizaci, protože 6. srpna vstupují v platnost americké sankce proti Íránu.
Írán zdůraznil, že se bude dohody držet jen tehdy, když z toho bude mít ekonomicky prospěch. Íránský ministr zahraničí Zaríf uvedl, že se hovořilo o tématech, která nastolil prezident Hasan Ruhání a že více detailů znamená, že jsou poněkud optimističtější.
Ruhání potřebuje dobrý výsledek vyjednávání, aby uklidnil situaci v zemi. Jaderná dohoda byla totiž velký úspěch právě pro něj, kdežto konec dohody by také mohl znamenat konec Ruhání ve funkci prezidenta. Ekonomicky se Írán nachází v hluboké krizi.
USA z dohody odstoupily údajně proto, aby donutily Írán ke změně jeho zahraniční politiky. Íránská ekonomika má už nyní problémy. USA navíc hrozí sankcemi i firmám z jiných států, pokud by nadále obchodovaly s Íránem.