Mayová prosadila svůj brexitový kurz

Odchod Velké Británie z EU by měl být „měkký“, což by znamenalo společnou zónu volného obchodu pro průmysl i zemědělství. Reakce EU ale není moc nadšená.

Britská premiérka Theresa Mayová se nakonec prosadila, informuje ARD Tagesschau. Po Brexitu bude Londýn usilovat o zónu volného obchodu s EU. První reakce z Bruselu jsou ovšem zdrženlivé.

Mayová byla vyčerpána po náročném dni. Kabinet se po detailní diskusi shodl na společné pozici pro vyjednávání o Brexitu.

Mayová shromáždila svůj kabinet v sídle Chequers, kde panovala zvláštní opatření, ministři museli odevzdat své telefony, nic se nesmělo z jednán dostat ven.

Po mnoha hodinách byla Mayová skutečně tou první, kdo předstoupil před mikrofony a oznámil, že se prosadila – Londýn navrhuje tedy společnou zónu volného obchodu pro průmyslové zboží a zemědělské produkty, pro které budou nadále platit předpisy EU. Tím zůstanou zachovány vysoké standardy.

Tato varianta je tzv. měkký Brexit, kterou chtěla jak Mayová, tak i ministr financí Hammond. Přístup na evropský vnitřní trh tak zůstane zachován a rizika pro ekonomiku budou minimalizována. Jak průmyslové zboží, tak i zemědělské produkty by měly nadále překračovat Kanál bez bariér a bez cel.

Mayová zdůraznila, že tímto chce zabránit obchodním překážkám a zajistit tak i pracovní místa. A, což je obzvláště důležité, britská vláda tímto chce zabránit „tvrdé“ hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem.

Premiérka také oznámila, že Britové zamýšlejí v budoucnu uzavřít vlastní obchodní dohody s dalšími zeměmi. A tuto možnost členové EU nemají. A to byl hlavní požadavek stoupenců Brexitu, například ministra zahraničí Johnsona, který chtěl jasné oddělení od EU a její obchodní politiky.

Mayová uvedla, že detaily návrhu budou zveřejněny v tzv. Bílé knize. Je potřeba také zvážit právní úpravu pro zboží, které přijde ze třetích zemí a zůstane v Británii a pro zboží, které směřuje do EU.

Premiérka vyjádřila naději, že jednání s EU nyní půjdou rychle. Sama hovořila o nutnosti urychlit rozhovory. A doufá, že návrh bude dobře přijat nejen v Británii, ale i v EU.

Ale to není jisté, upozorňuje ARD Tagesschau. Tato tzv. částečná účast na evropském vnitřním trhu by neměla podle návrhu k vyjednávání obsahovat služby, a tím pádem ani ne volný pohyb zaměstnanců. To by mohlo v Komisi narazit na odpor. EU se totiž opakovaně vyslovovala proti „vybírání rozinek“ jako taktice vyjednávání.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.