Sahra Wagenknechtová: vlády nedělají to, co chce lid

Nové hnutí Aufstehen se obrací na ty, kdo se odvrátili o politických stran, říká jeho zakladatelka.

V Německu vzniklo hnutí Povstaňme! (Aufstehen překládá list Corriere do italštiny jako „In piedi“). Je to hnutí, které chce jít nad strany, i nad Die Linke, a nabídnout levicové odpovědi na populismus. Doktorka Sahra Wagenknechtová říká, že levice se musí vrátit k sociální politice, protože nyní již nereprezentuje zájmy lidu. Studentka marxismu, dcera Iránce a Němky, 49 let, levicová radikálka, jedna z nejcharismatičtějších političek Německa, představuje ji Corriere. V Berlíně vzniká hnutí Povstaňme!

Přinášíme výtah z rozhovoru se Sahrou pro italský Corriere.

Corriere: K čemu je dobré hnutí mimo strany?

S.W.: Existuje rostoucí propast mezi tím, co chce většina lidí a mezi tím, co dělá vláda. Německá společnost je ve své většině nakloněná navýšení platů a penzí a daním pro průmyslové firmy. Ale vláda nedělá to, co chce lid. Stále více lidí ztrácí důvěru v politiku, s hnutím Povstaňme! se chceme obrátit na ty, kteří se díky frustraci vzdálili stranám, nebo z protestu volí AfD, i když ta jejich zájmy ve skutečnosti nereprezentuje.

Corriere: Vidíte možné spojence v Evropě i Itálii?

S.W.: V celé Evropě velice znepokojivě rychle rostou strany pravice, v Itálii jsou u moci. Sociální debata přitvrdila, levice je na okraji, protože ztratila důvěryhodnost. Je potřeba, aby hnutí levice vrátilo úder. Musíme ukázat, že politika se znovu vrátí k zájmům pracujících a důchodců. Je potřeba zesílit společné úsilí nad rámec rozdílů mezi stranami. Pokud strany nejsou schopny to udělat, pak potřebujeme hnutí. Jsem spokojená, že se toto děje i v Itálii.

Corriere: Populistické strany jsou již nyní velmi silné. Myslíte si, že třeba v příštích evropských volbách může levice posílit, i díky Vašemu hnutí?

S.W.: To je můj cíl. Pokud díky tlaku mimoparlamentního hnutí se strany levice znovu vrátí, a důvěryhodně, k sociálním otázkám, tak je to posílí.

Corriere: Z čeho plyne současná krize sociální demokracie?

S. W.: Je nadbytečná, protože stále méně zastupuje zájmy populace a od konzervativců se moc neliší. V Německu je ničen sociální stát – začala to sociální demokracie a tato tendence byla posílena velkou koalicí. To, co se prodává jako „reformy“, není nic jiného než ničení sociálních politik. Omezila se podpora v nezaměstnanosti, liberalizace trhu práce navýšila prekariát a navýšení věku odchodu do důchodu pro řadu lidí znamená jen stáří v chudobě. Všechno tohle dělaly vlády, v nichž byla německá SPD. V minulém volebním období měli v parlamentu většinu sociální demokraté, Zelení a Levice. Jenže místo aby toho využili pro novou sociální politiku, SPD si vybrala paní Merkelovou. I výsledek voleb z minulého roku ukazuje, že SPD toho nedokáže lidem moc nabídnout, rozhodně ne důvěryhodnou sociální politiku. Svou příležitost promeškali, pak se nemůžou divit, že lidé jsou frustrovaní a nevolí je. Proto mohla pravice tak posílit. A proto je tak straně důležité tvořit tlak mimo politické strany.

Corriere: A minimální mzda, kterou navrhovala aktuální předsedkyně SPD Nahlesová? Není tohle pobídka trend změnit?

S.W.: Že konečně byla zavedena minimální mzda, je úspěch i Die Linke, my jsme na to tlačili roky. Je dobře, že nějaká minimální mzda je, i když je tak nízká, že nechrání před chudobou, hlavně ve stáří. Ale jinak SPD neudělala pro změnu reforem trhu práce a prekérní situace pracovníků nic. Tak nízká minimální mzda je nedostatečná, změna trendu vypadá opravdu jinak.

Corriere: Vy jste proti zákonu o imigraci.

S.W.: Je potřeba rozlišovat mezi právem na azyl a ekonomickou imigrací. Právo na azyl je chráněné, ale ekonomická imigrace je komplikovaná otázka. Debata o otevření hranic je karta, se kterou hrají ty velké firmy, které chtějí levnou práci. Nikdo si přeci nemůže myslet, že to dělají z humanitárních důvodů. Jde o ekonomické zájmy. Ale to není a nemůže být levicová politika, aby bohaté země neměly dost technických specialistů a tahaly si je z chudých zemí. Pak budou chybět doma, kde nebudou moci zlepšit ekonomickou a sociální situaci. Debata o ekonomické migraci se netýká uprchlíků, kteří prchají před pronásledováním, které ohrožuje jejich život.

Corriere: Proč má Alternativa pro Německo tak velkou podporu na východě?

S.W.: Hlasy pro AfD nerostou jen na východě, týká se to celého Německa, proto je zásadní pochopit příčiny. I aktuální rozdíly mezi východem a západem mají řadu příčin. Slabší spojení se stranami na rozdíl od Západu, menší zkušenost s integrací, protože historicky tam imigranti moc nebyli, velká frustrace z negativ Znovusjednocení, stejně jako pocit, že se s nimi stále zachází jako s občany druhé kategorie.

Corriere: Není to trošku rozpor, když členka parlamentu přes internet spustí hnutí zdola?

S.W.: Nezáleží na tom, kdo dá první popud, ale kdo vstoupí a zúčastní se. Je skvělé, že během pár dnů se do hnutí Povstaňme! zaregistrovaly desetitisíce lidí, ještě než bylo hnutí oficiálně spuštěno. Máme tým mladých dobrovolníků a samozřejmě používáme i sociální sítě. Ale neomezujeme se na internet. Jsem ráda, když si lidé vytvářejí sítě, najdou se v místě, kde žijí a dají podobu konkrétní kampani. Jak už říká název hnutí: jde o to vstát a bojovat za jinou politiku.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ílustrační obrázek: Autor –  Blömke/Kosinsky/Tschöpein- Own work, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32876096

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.