Centrální banky ve světě začínají probírat téma digitální měny a jejich výhod.
Nouriel Roubini uvažuje nad tím, zda vydávání vlastní digitální měny centrálními bankami může změnit současný finanční systém a zavřít dveře kryptoměnám.
Centrální banky začínají probírat téma digitální měny. Dokonce i šéfka MMF Christine Lagardeová, začala hovořit o výhodách této myšlenky.
Tahle debata měla nastat už dávno, myslí si americký ekonom Roubini. Hotovost se používá čím dál méně, v zemích jako je Švédsko nebo Čína už skoro vůbec. Místo toho se rozvíjejí digitální platební systémy, známý PayPal, nebo WeChat v Číně. Nabízejí alternativní službu vůči tradičním komerčním bankám.
Tyto inovace jsou stále spjaty s tradičními bankami, nespočívají na blockchainu či kryptoměnách. A pokud by se někdy emitovaly digitální měny pod dohledem centrálních bank, pak by s tím tak neměly nic moc společného, myslí si Roubini.
Někteří ale čekají na kryptoměny, až vstoupí masivně do digitální hry. Ale to je nesmysl, tvrdí Roubini. Digitální měny centrálních bank nahradí digitální platební systémy, bez ohledu na tradiční banky či kryptoměny.
V současné době jen komerční banky mají přístup k centrální bance. Centrální banky jsou efektivní ve zprostředkování mezibankovních plateb a transakcích. Jenže jednotlivci, firmy a nefinanční instituce tuto možnost nemají, takže musejí pro své transakce spoléhat na komerční banky. Bankovní vklady, rozvíjí své pojetí dále Roubini, jsou proto formou soukromých peněz, které jsou používány pro transakce mezi bankovními soukromými aktéry. Proto i plně digitální systém jako Alipay nemohou fungovat mimo bankovní systém.
Jenže kdyby jednotlivci mohli provádět transakce přes centrální banku, situace by se změnila. Zmenšila by se potřeba hotovosti i potřeba mít tradiční bankovní účet. A žádná normální centrální banka by nikdy nevyměnila svůj systém za něco založeného na blockchainu.
Kdyby byly vydávány digitální peníze centrální bankou, pak to zničí kryptoměny, které nejsou ani levné, ani bezpečné. I transakce s novou digitální měnou by byly anonymní, tady žádná výhoda bitcoinu není. Digitální měny by tak zbytečné kryptoměny vytěsnily, což je dobře, myslí si Roubini. Systém, kde by dominovala centrální banka, by navíc byl inkluzivní, spousta lidí by měla přístup na efektivní platební systém jen přes svůj mobil.
O tématu jsme aktuálně psali zde.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.