Poučila se Čína z finanční krize?

Čínská vláda se pustila do řešení problémů dluhů místních vlád a chce změnit podmínky půjčování.

Centrální banka Číny prověří odolnost finančního sektoru. Chce se vyhnout pasti „příliš velký, aby padl“, která zasáhla na Západě řadu finančních institucí.

Too big to fail – slavná fráze, která vystihovala přesně dobu Velké recese. Čína se snaží tuto chybu neopakovat, utahuje dohled nad „příliš velkými“ institucemi tak, aby ochránila finanční systém v hodnotě 40 bilionů dolarů.

Čínská vláda se pustila do řešení problémů dluhů místních vlád a chce změnit podmínky půjčování. Druhá největší ekonomika na světě má samozřejmě své instituce na seznamu globálně důležitých bank a pojišťovatelů.

Patří k nim například Industrial and Commercial Bank of China, Bank of China, nebo China Construction Bank. Ale je třeba sledovat i finanční inovace, takže na seznam se může dostat například Alipay, který je spojen s Alibabou.

Do velkého zátěžového testu bude celkově zahrnuto minimálně 30 bank, 10 pojišťovacích firem a také firmy obchodující s cennými papíry. Hlavní starosti ale dělá Čínské centrální bance nový „fintech“ (finančně technologický) sektor.

Banka musí dávat pozor na to, aby nebyl přebytek, ale ani nedostatek likvidity hlavně v období, kdy se firmy snaží odolat hrozbám, jako je obchodní válka s USA.

Mobilní platební platforma Alipay má už 870 milionů aktivních uživatelů, z toho 600 milionů je v Číně.

Tím, že se centrální banka zaměří právě i na inovativní finanční start-upy, ukazuje, že chce redefinovat čínský online finanční sektor a neopakovat chyby, které se staly na Západě.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.