Past na Putina

Prezidentovo okolí navádí Vladimira Putina na cestu klasického autoritářství spojeného s kultem osobnosti.

Okolí Vladimira Putina prezidenta navádí na cestu klasického autoritářství, napsal v reakci na článek Vladislava Surkova politolog Ivan Preobraženskij pro noviny Rosbalt. Cílem je udržet systém a roky vládnout ve jménu „velkého lídra“. Se Surkovovým pondělním textem se můžete seznámit zde.

Mluvčí Dmitrij Peskov na článek reagoval slovy, že se jedná o autorovu „osobní zkušenost, osobní pohled na svět“. S textem se prý seznámí i prezident, řekl Peskov. A tím by se diskuze nad článkem mohla uzavřít, píše Preobraženskij. Je prý jasné, že text byl určen právě tomuto jedinému čtenáři, jehož oblíbencem je politický filosof Ivan Iljin.

Dřívější kremelský kurátor vnitřní politiky a nyní prezidentův pověřenec pro Ukrajinu o sobě dal vědět jen deset dní před Putinovým projevem před Federálním shromážděním, a to s plnou podporou Kremlu, jak lze soudit z Peskovových slov.

Prosté lidi tyto surkovské pseudochytré a na vědu si hrající postmoderní diskurzivní konstrukce nemusejí zajímat, míní dále autor. Nejsou určeny pro řadové občany a jejich smysl je jednoduchý: Putin je zakladatelem nového ruského státu a bude žít věky. Teď jen aby tuto novou ideologii potvrdil i sám lídr.

Na Putina budou naléhat lidé z jeho okolí. Budou po něm chtít, aby konečně řekl jasně a nahlas, že bez něj země vůbec nebude. Putinův smysl pro sebezáchovu ale vede k tomu, že se zatím takovou cestou nevydal.

Jistě, během prezidentské kampaně už zaznělo, že pokud Putin dělá chyby, potom jsou to chyby „pro blaho národa“, a když se něco nepodařilo, nemůže za to prezident. Proto byl i Putinův rating „teflonový“, jen tak něco se do něj nepromítlo. Putin přesto odolával tlakům svého okolí, které si přeje postupné budování kultu osobnosti.

Takže Surkovův článek je začátkem další etapy tohoto zápasu, je to stejný úder na solar plexus, jako když Vjačeslav Volodin svého času prohlásil, že bez Putina není Rusko.

Na „teflonovém“ štítu Vladimira Putina se v poslední době objevily trhliny, penzijní reforma a pokles reálných příjmů vykonaly svou práci a nyní je nutné hledat nové způsoby zvýšení jeho popularity, a hlavně uchování jeho místa v dějinách.

Volba je mezi novou snahou o stoleté impérium, kterou by prezident mohl ohlásit v projevu, nebo jednoduchou zmínkou v učebnici dějepisu o „obyčejném“ lídrovi, který vládnul zemi ve složité době přechodu.

Nyní se uvidí, uzavírá Preobraženskij, zda se Putin nechá chytit do nastražené pasti. Pokud ano, bude to znamenat, že lidé kolem Putina budou posilovat systém, jehož pomocí bude možné vládnout zemi i po odchodu Putina samotného. Prostě tak dlouho, dokud vydrží politické a ekonomické bezpečnostní rezervy země.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – Oficiální stránky prezidenta RF, www.kremlin.ru

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.