Trumpovy sliby o grandiózním ekonomickém růstu mizí

V roce 2019 se očekává nástup recese a další problémy americké ekonomiky.

Komentátorka Gillian Tettová píše o problémech v americké ekonomice a o očekávání nižšího růstu.

Když se Donald Trump dostal k moci, sršel sebevědomím, jak jeho administrativa zařídí růst kolem 4, či dokonce 5 i 6 procent. Ukazuje se ovšem, píše Tettová pro Financial Times, jak iluzorní tento cíl je. Růst za poslední kvartál roku 2018 byl 2,6 %.

I tak ekonomika rostla za rok 2018 o 2,9 %, přiznává Tettová. Je to v kontextu západního světa velmi dobré číslo, co by za to taková Itálie dala.

Jenže jsou tu náznaky, že rok 2019 by mohl být mnohem horší. Rostou očekávání recese, od roku 2019 k roku 2020, což symbolicky ukončuje dekádu, v níž převažoval růst.

A rok 2020 bude rokem voleb, kdy bude Trump usilovat o znovuzvolení. Těžko dosáhne 4% růstu, bude rád, když vůbec dosáhne růstu, tvrdí Tettová. Je možné to svést na všechny ty experty, kteří vidí černě už předem. Něco na tom je, přiznává Tettová, protože psychologie hraje svou důležitou roli.

Předpovědi ekonomů ale záleží na jejich zkušenosti, na pozorování světa, v němž žijí. Velmi znepokojujícím faktorem je geopolitický chaos. Není jasné, co způsobí populismus, obchodní války, či snad dokonce reálné války. Už samo kvantitativní uvolňování dostalo ekonomiky do neprobádaných vod.

Určité rozpory zazněly i v Davosu, zdůraznila Tettová. Na jedné straně velké obavy ze střednědobého vývoje, zatímco aktuálně tvrdí, že konjunktura je silná. Nejde jen o psychologii, vidíme zpomalení v Číně, v eurozóně a utahování šroubů v monetární politice.

Málo se ovšem hovoří o americké fiskální politice. Velké snížení daní (1,5 bilionu dolarů) popohnalo růst v roce 2018, ale efekt v roce 2019 i v příštím slábne a zanechá za sebou fiskální díru. Deregulace prý měla oživit růst. Ale aktuální statistická data to neukazují, tvrdí Tettová. Objevují se ošklivé příznaky například u subprime půjček na auta.

Sama data ještě nevěští recesi. I vládní uzavírka mohla k méně pozitivním datům přispět. Ekonomové už takhle hledají „kanárka v dole“, tedy příznaky blížící se recese, což podporuje volatilitu trhů.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.