Putin podpořil Dodona a jeho koalici v Moldavsku

Ruský lídr v televizním rozhovoru řekl, že moc v Kišiněvu si uzurpovali oligarchové.

Ruský prezident Vladimir Putin se postavil za moldavského prezidenta Igora Dodona. Situaci dvojvládí v Moldavsku Putin srovnal s Ukrajinou a řekl, že moc v Kišiněvu uzurpují oligarchové.

Podporu moldavskému prezidentovi vyjádřil Putin v rozhovoru pro televizní stanici Mir. „Nepochybně budeme podporovat i prezidenta Dodona i jeho současné partnery v koalici v tom, aby se nakonec zbavili těch, jak to říci inteligentně, tedy těch lidí, kteří do nedávna v Moldavsku uzurpovali moc.“

Putin nevidí situaci v Moldavsku jako ojedinělou. Připomenul, že situace v Moldavsku z části připomíná vývoj na Ukrajině, i tady byla moc uzurpována oligarchy, kteří kontrolovali všechny státní struktury.

Ruský lídr také poznamenal, že vládní koalice, kterou vytvořila Strana socialistů prezidenta Dodona spolu s partnery (koalice ACUM) je krokem k vybudování civilizovaného a moderního státu v Moldavsku.

Vládní koalice byla v Moldavsku vytvořena 8. června, den po datu, které stanovil Ústavní soud země. Ten považuje vznik nové vlády za nezákonný a požaduje, aby Dodon rozpustil parlament a vypsal nové volby. Dodon to odmítl. Ústavní soud zbavil prezidenta dočasně pravomocí a funkcí pověřil dosavadního premiéra Pavla Filipa.

Ministři staré vlády odmítají rezignovat. Moldavsko má tím pádem dvě vlády.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.