Macron a další se staví proti obchodní dohodě s MERCOSURem. Kvůli zemědělství

Lídrům čtyř zemí vadí, že by země jižní Ameriky mohly vyvážet na evropský trh více zemědělských výrobků částečně bez cel.

Francouzský prezident Emmanuel Macron, polský premiér Mateusz Morawiecki, irský premiér Leo Varadkar a belgický premiér Charles Michel ve společném dopise šéfovi Evropské komise varují před obchodní dohodou EU s latinskoamerickým blokem MERCOSUR. Ta by podle jejich mínění mohla „nakonec destabilizovat výrobu a zemědělský sektor“.

MERCOSUR spojuje několik zemí Jižní Ameriky (Argentina, Uruguay, Paraguay, Brazílie) se silným zemědělským sektorem.

Evropští státnici v dopise Jeanu-Claudu Junckerovi píší o svých obavách ze současného projednávání dohody, včetně jednání o „některých citlivých zemědělských výrobcích“.

V souvislosti s připravovanou obchodní dohodou mezi EU a MERCOSURem se objevily informace o tom, že by mohla dát bloku bezprecedentní přístup na zemědělský trh EU výměnou za nákup průmyslového zboží, například německých aut.

Macron a jeho kolegové z Polska, Belgie a Irska jsou toho mínění, že navrhovaná kvóta na 99 tisíc tun hovězího bez cel by mohla ohrozit „tento křehký sektor v našich zemích“. Požadují, aby nedošlo už ke zvýšení kvót pro dovoz hovězího, vepřového, cukru a etanolu. Dalším požadavkem jsou evropské kontroly kvót a certifikátů dovezené produkce.

Dopis také zdůrazňuje, že dovozy masa do EU z Jižní Ameriky by měly být v souladu se snahou EU o snížení emisí.

Eurokomisař pro zemědělství Phil Hogan sdělil v úterý 18. června 2019, že dohoda s MERCOSURem je právě v oblasti, která se týká hovězího, cukru, etanolu a drůbeže, na dosah ruky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.