Británii hrozí recese

Brexit bez dohody spolu s daňovými škrty mohou zdvojnásobit deficit rozpočtu.

Velké Británii hrozí plná ekonomická recese a odchod z Evropské unie bez dohody by mohl zdvojnásobit rozpočtový deficit v příštím roce, varoval britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost. Úřad tvrdí, že by pátá největší ekonomika světa měla mít nulový růst nebo dokonce v druhé polovině letošního roku mínusový růst hospodářství.

Zpráva tvrdí, že přehledy za červen byly zvláště slabé, což má ukazovat na to, že hospodářský růst země by měl zůstat jen slabý. Vzniká tak riziko plnohodnotné recese.

Úřad má také zato, že brexit bez dohody by poškodil důvěru investorů, vedl k vyšším obchodním bariérám s EU a také by snížil cenu britské libry a vedl k poklesu ekonomiky v hodnotě 2 %.

Tento způsob opuštění Evropské unie (no deal) by vytvořil podle odhadů Úřadu rozpočtovou díru v hodnotě 30 miliard liber. Kromě toho výdaje a slibované daňové škrty (které oba dva kandidáti na premiéra země Boris Johnson a Jeremy Hunt slibují) povedou k novému napěti v rámci rozpočtu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.