Co bude dál v Itálii?

Situace v Itálii se nemusí vyvíjet tak hladce, jak si to vicepremiér Matteo Salvini představuje.

Jaké jsou další možnosti vývoji v Itálii poté, co se Salvini rozhodl odejít z koalice s hnutím Pěti hvězd, rozebírají noviny Financial Times.

20. srpna bude premiér Guiseppe Conte čelit hlasování o nedůvěře v horní komoře italského parlamentu. Matteo Salvini se rozhodl odejít z koalice s hnutím Pěti hvězd. Popularita Salviniho prudce vzrostla a je jasné, že toho chce využít. Proto by již v říjnu měly být předčasné volby. Pokud se úspěch jeho Ligy potvrdí, pak by mohl vládnout s Fratelli d´Italia (Bratři Itálie), což je krajně pravicová formace. Eventuálně může přibrat i Berlusconiho Forza Italia.

Ale nemusí jít vše tak hladce, jak si Salvini představuje, varují FT.

Pokud skutečně Conte nezíská důvěru, pak bude on jednat s prezidentem Sergiem Mattarellou. Mohou hledat možnosti jiné koalice hnutí Pěti hvězd, (které jasně zvítězilo v předchozích volbách), ale nelze zcela vyloučit ani přechodnou vládu. Ta by například mohla schvalovat rozpočet tak, aby se Itálie opět nedostala do sporu s Bruselem nebo dokonce schválit ústavní reformu, která má dramaticky snížit počet italských poslanců.

Koalice mezi Pěti hvězdami a PD není příliš pravděpodobná, přiznávají FT.

Pokud tedy tyto možnosti nevyjdou, pak jsou na řadě předčasné volby, buď na konci října či v listopadu.

FT také podotýkají, že vzhledem k interním pravidlům hnutí Pěti hvězd by se Luigi Di Maio nemohl v novém období stát členem parlamentu, v takovém případě by příznivci Pěti hvězd ocenili Conteho, současného premiéra. Ten byl kompromisně vybrán Ligou a hnutím Pěti hvězd.

Co se výsledku voleb týká, tak jako nejvíce pravděpodobná vypadá varianta pravicové koalice. V Itálii totiž existuje bonus pro vítěznou koalici, s čímž Salvini zřejmě počítá. V minulých volbách se to pravicové koalici ve složení Liga, Forza Italia a Fratelli d´Italia nepovedlo. Jenže od té doby si Liga svou podporu u voličů zdvojnásobila.

Je tu ještě možnost, že hlasování o nedůvěře neprojde, opozice i Pět hvězd se spojí tak, aby Salvini nedostal své předčasné volby. V takovém případě by Salvini mohl stáhnout své ministry z vlády. Pak by Conte buď rezignoval, nebo se pokusil nahradit ministry Ligy jinými, kteří by ho ve funkci premiéra dále podporovali. Článek upozorňuje, že tento postup je v Itálii častý a je především spojen s Andreottim.

Pět hvězd předčasné volby nechce, jeho popularita prudce poklesla. Někteří příznivci mu vyčítají, že v koalici s Ligou dělalo hnutí příliš mnoho kompromisů a v řadě věcí Salvinimu ustoupili. Zástupci hnutí uvádějí, že chtějí volby až poté, co projde ústavní reforma.

PD (italská sociální demokracie) je hluboce rozdělena. Bývalý premiér Matteo Renzi uvažuje o dočasné vládě s tím, že on sám je alternativou vůči Salvinimu. Nový předseda PD Nicola Zingaretti ale nové volby vítá, protože by v parlamentu mohl nahradit lidi, kteří jsou nyní loajální Renzimu, svými lidmi.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.