EU a Japonsko chtějí čelit společně rizikům ze strany USA a Číny

Obě strany se dohodly na novém partnerství pro udržitelnou konektivitu a kvalitní infrastrukturu.

Evropská unie a Japonsko 27. září 2019 podepsaly partnerství, které má podporovat investiční projekty, které stojí na pravidlech a na principech udržitelnosti ve snaze se tak společně postavit rizikům ze strany USA a Číny.

EU a Japonsko se dohodly konkrétně na „udržitelné konektivitě“, což zahrnuje široké oblasti spolupráce: obchod, ekonomickou dopravu, enviromentální oblasti a kvalitu infrastruktury. Partnerství bylo představeno dalším asijským partnerům v rámci fóra EU-Asie, které se konektivitě (propojenosti) věnovalo. Dohoda zahrnuje všechny rozměry propojenosti, včetně digitální, dopravní, energetické a lidské. Klade důraz na obchod bez diskriminací, který je založený na pravidlech, otevřenosti a je volný. Všechny tyto principy už jsou zakotveny v obchodní dohodě mezi EU a Japonskem z minulého roku.

V příštím týdnu se očekává zhoršení sporu mezi USA a EU ohledně cel v případě letecké firmy Airbus. Mezitím má EU problémy stanovit si s Čínou vyrovnanější ekonomické vztahy a dosáhnout větší otevřenosti čínského trhu pro evropské firmy a chránit evropské intelektuální vlastnictví v Číně. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na adresu iniciativy řekl, že partnerství se staví proti současnému protekcionismu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.