Střety s policií pokračovaly v Hongkongu i tento víkend

Zatímco se Čína chystá na oslavy 70 let od vzniku ČLR, v Hongkongu se znovu střetla policie s protestujícími.

Jen pár dní před oslavami 70. výročí vzniku Čínské lidové republiky pokračovaly v Hongkongu střety mezi protestujícími a policií, která využila modré tekutiny z vodních děl k identifikování protestujících i slzného plynu. Ze strany protestujících došlo na Molotovovy koktejly, se kterými útočili na policisty a vládní budovy. Původní příčinou protestů byl nový zákon, který měl povolovat vydávání podezřelých z Hongkongu do ostatní Číny. Tento krok byl považován za narušení autonomie bývalé britské kolonie. Ovšem hnutí se rozšířilo na širší protičínské hnutí. Čínská vláda přitom odmítá, že by se snažila Hongkong zbavit autonomie.

Z důvodů protestů v této provincii už místní vláda omezila oslavy čínského Národního dne. Slavnostní ohňostroj se konat nebude, slavnostní recepce se bude naopak konat nikoliv venku, na otevřeném prostoru, ale uvnitř. Vedení Hongkongu v čele s Carrie Lamovou se ovšem účastní pekingských oslav, hongkongská delegace bude mít 240 lidí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.