Budou USA usilovat o jednání s EU?

Americká strana zatím dává najevo mírný optimismus s ohledem na obchodní jednání s EU.

Wilbur Ross, který je v Trumpově administrativě zodpovědný za obchod, doufá v jednání s EU ke zmírnění obchodních napětí.

Ross připustil, že kontroverzní rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa, že automobily a součástky představují ohrožení národní bezpečnosti USA, může být doprovázeno novým jednáním s EU.

Hrozba uvalení cel na auta a na součástky visí stále nad světovou ekonomikou. Proti je i řada republikánů. Cla by sice mohla být uvalena globálně, jenže Mexiko, Kanada, Japonsko a Jižní Korea již s USA uzavřely dohody právě proto, aby se clům na tyto produkty vyhnuly.

Ross uvedl, že již nyní se projevuje pozitivní efekt hrozby zavedení cel – automobilky více investují do výroby v USA.

Napětí mezi USA a EU se dále zvýšilo. V reakci na rozhodnutí Světové obchodní organizace (kauza Boeing) se USA rozhodly uvalit odvetná cla na některé evropské produkty – čítajíc například italské sýry, či francouzské víno.

Ross si je nicméně vědom toho, že WTO bude rozhodovat o Boeingu příští rok a že pak se k odvetným clům dostanou nejspíše Evropané. Ross pro Financial Times zauvažoval nad tím, zda by se cla „na Boeing“ mohla odečíst od těch „na Airbus.“ Wilbur Ross je také optimistický ohledně možné dohody s Čínou vzhledem k blížícímu se summitu APEC. Ross uvedl, že ujednání o Huawei není součástí vyjednávání.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.