Moldavsko se snaží před novými rozhovory ekonomicky tlačit na Podněstří

Kišiněv blokuje bankovní účty podněsterských společností jako nástroj nátlaku před listopadovým jednáním o sjednocení.

Moldavsko se snaží finančně vyhladovět odpadlickou „republiku“ Podněstří v souvislosti s očekávanými rozhovory ohledně návratu Podněstří do Moldavska, napsaly ruské noviny Nězavisimaja gazeta. První jednání se měla konat v úterý, a to mezi moldavským prezidentem Igorem Dodonem a prezidentem Podněstří Vadimem Krasnoselským. V listopadu se očekávají širší rozhovory v Bavorsku ve formátu 5+2, na kterých se vedle Moldavska a Podněstří budou jako prostředníci podílet Ukrajina, Rusko a OBSE, jako pozorovatelé pak EU a USA. Podněsterská strana chce nyní hovořit o finančním tlaku ze strany Kišiněva, který má sloužit jako nástroj nátlaku na Tiraspol (hlavní město neuznané republiky Podněstří).

Listopadová jednání ovšem, aspoň podle moldavského analytika Anatola Caruna, přinesou výsledky jen tehdy, když vyhoví ruským požadavkům, které znamenají vznik federální republiky. Německá strana s tím podle analytika souhlasí. V oblasti se už 30 let nestřílí a hranice mezi Moldavskem a Podněstřím jsou více méně otevřené, vyžaduje se jen kontrola osobních dokumentů. Podněstří právně patří do Moldavska, ale fakticky tu nemá moldavská vláda žádnou moc, obě země žijí vlastním životem.

Podněstří je, díky tomu, že zde již roky neprobíhá horká fáze konfliktu, příkladem pro jiná sporná místa v postsovětském prostoru. Ovšem ukončit celý spor není ani zde lehké.

Kišiněv požaduje, aby se Podněstří vrátilo pod jurisdikci Moldavska, a slibuje provincii širokou autonomii. Jenže není jasné, co konkrétního se pod tím pojmem skrývá. Prezident Igor Dodon i premiérka Maja Sandu si oba přejí zemi sjednotit. V Dodonově případě hrají roli nadcházející prezidentské volby v roce 2020. Podněstří rozhovory neodmítá, ale vede je, jako by Moldavsko bylo sousední zemí, klade například důraz na otázky, které zlepší životní podmínky doma.

Před úterním jednáním moldavského prezidenta Dodona s prezidentem neuznané republiky Podněstří zazněla na adresu Kišiněva obvinění, že nese odpovědnost za letošní snížení průmyslové výroby Podněstří o 5 %, které bylo údajně způsobeno zablokováním účtů podněsterských podniků v moldavských bankách. Moldavská centrální banka ovšem tvrdí, že jen zpřísnila podmínky kvůli praní špinavých peněz. Nové podmínky splnily pouhé čtyři z 420 podněsterských společností.

Moldavský analytik Caranu zdůraznil, že otázka statutu Podněstří se nedá vyřešit bez Ruska. Podle něj by se měl Kišiněv snažit domluvit s Moskvou, nikoliv s Tiraspolem, formát 5+2 by podle Caranu neměl bez Ruska smysl.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.