Španělské volební drama pokračuje

Zdeněk Vopat ve své glose reaguje na výsledky nedělních parlamentních voleb ve Španělsku, které zřejmě nepřinesly povolební katarzi a vládní rovnici pro vítěze voleb znovu zkomplikovaly.

Ve Španělsku se konaly v tomto roce již druhé parlamentní volby, a to poté, co vítěz minulých voleb socialista Pedro Sánchez nebyl schopen díky obstrukcím druhého největšího levicového uskupení Podemos sestavit vládu. Připomeňme si, že dolní komora španělského parlament (Kongres) má celkem 350 křesel, a je tedy nutné pro svoji vládu získat podporu alespoň 176 poslanců.

Ve včerejších volbách sice opět vyhrála Sánchezova socialistická strana (PSOE) se 120 mandáty, ale ztratila 3 mandáty. Na druhém místě se umístila pravicová Lidová strana, která ve včerejších volbách získala o 22 mandátů více nežli v dubnových volbách (získala celkem 88 hlasů). Lidová strana se stala tak znovu nejsilnější pravicovou stranou v zemi. Na třetím místě se překvapivě umístila krajně pravicová strana Vox, která ve včerejších volbách získala 52 mandátů oproti dubnovým 24 mandátům, takže více než zdvojnásobila svoji účast v dolní komoře španělského parlamentu. Druhé nejsilnější levicové uskupení Podemos získalo podle deníku El País 35 mandátů a ztratilo tak oproti dubnovým volbám 7 křesel. Dalším překvapením těchto voleb je propad středově pravicové strany Ciudadanos, která se z dubnových 57 mandátů propadla jenom na 10 mandátů. Do parlamentu se dostalo také několik menších (často regionálních či separatistických) politických seskupení (viz přesné výsledky zde).

Pedrovi Sánchezovi se otvírají dvě možnosti, jak sestavit koaliční vládu. Sánchez může vytvořit tzv. „velkou koalici“ sestávající z jeho socialistické strany a pravicové Lidové strany, nebo uzavřít koalici s levicovým uskupením Podemos a některými menšími (separatistickými) stranami. Ani jedna z těchto variant není pro Sáncheze lákavou možností. Pokud jde o koalici s oslabeným hnutím Podemos je otázkou, zda tato spolupráce neztroskotá opět na obstrukcích ze strany Podemos. V každém případě za skutečného vítěze španělských parlamentních voleb můžeme označit krajně pravicovou stranu Vox, která více než zdvojnásobila svoji přítomnost ve španělském parlamentu.

Ilustrační foto: Autor – Ministry of the Presidency. Government of Spain, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81190459

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.