Hongkong se dál bouří. Došlo k dalším střetům a zatýkání

V pondělí policie vtrhla do univerzitního kampusu a zahájila zatýkání protestujících, kteří se tu nacházeli.

Hongkongská policie vrhla v pondělí do kampusu Polytechnické univerzity a začala zde zatýkat. Během poslední noci se Hongkong stal svědkem chaotických scén a jednoho pokusu policie zaútočit na kampus, ve kterém se opevnili protestující. Při ranním útoku na kampus, který je v policejním obklíčení, se někteří protestující pokusili o útěk, byli ale zatlačeni slzným plynem zpátky. Podle agentury Reuters se uvnitř nacházely stovky lidí.

Po dalším policejním útoku na kampus došlo k zatčení velké skupiny lidí.

Hongkongská policie varovala protestující před užitím střelných zbraní a eskalací násilí, neboť krátce předtím byl šípem zraněn jeden z policistů. Podle vyjádření místní policie však nepokoje v provincii stále pokračují. Během noci z neděle na pondělí bylo v městské nemocnici ošetřeno 38 zraněných lidí.

Spojené státy násilí v Hongkongu odsoudily a žádají, aby Peking této provincii zaručil proklamované svobody.

Díky pokračujícím protestům je každodenní život v Hongkongu narušen. Protesty pokračují od června. Jejich roznětkou byl návrh zákona, který by umožnil vydávat místní občany k soudním procesům do pevninské Číny. Přestože byl návrh zákona stažen, protesty dál pokračují. Protestující nyní požadují nejen vyšetření policejní brutality nebo amnestii pro protestující, ale i právo občanů Hongkongu volit celou legislativu a hlavního představitele výkonné moci.

V Hongkongu jsou přítomny jednotky Čínské lidové armády, které zatím dění jen přihlížejí. Vojáci byli viděni, jak uklízejí ulice po nepokojích. Jejich přítomnost však zvyšuje riziko sporů o autonomii Hongkongu.

Ilustrační foto: Autor – Studio Incendo – P1055656, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81501568

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.