Turecko hrozí uzavřením amerických základen

Prezident Erdogan se nechal slyšet, že v reakci na případné americké sankce by jeho země uzavřela americkou základnu v Incirliku a možná i základnu NATO v Küreciku.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan minulou neděli (15.12.) pohrozil uzavřením americké vojenské strategické základny v Turecku v případě, že by USA zavedly vůči Turecku sankce za nákup ruského protiraketového systému S-400. Erdogan řekl, že na případné sankce bude Turecko hledat reciproční kroky – uzavření základny v Incirliku a popřípadě i Küreciku uvedl jako možnost.

Letecká základna v Incirliku má důležitou polohu pro americké operace na Blízkém východě a v Afghánistánu. Jsou zde také umístěny nukleární bomby B-61 v počtu asi 50 kusů. Kürecik na východě Turecka hostí radarovou stanici NATO.

Američtí zákonodárci tlačí na administrativu Donalda Trumpa ohledně zavedení sankcí proti Turecku za nákup ruské protiraketové technologie, kterou v USA považují za nekompatibilní se systémy NATO a s americkými stíhačkami F-35. Administrativa se zatím zavedení sankcí proti spojenci v NATO vyhnula. Sankce ovšem požaduje americký zákon CAATSA, který zakazuje nákup ruských zbraní a za porušení zavádí sankce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.