Peking v Hong Kongu přitvrdí?

Čínské vedení jmenovalo nového šéfa úřadu pro správu Hong Kongu a Makaa. Má se jednat o zastánce tvrdé linie a důvěrníka současného prezidenta.

Čínské ministerstvo pro lidské zdroje ve čtvrtek (13. února) oznámilo personální změnu v úřadu pro záležitosti Hong Kongu a Makaa. Dosavadní ředitel tohoto úřadu Čang Siao-ming byl nahrazen místopředsedou Čínské lidové politické konzultační konference Sia Pao-lungem.

Podle zahraničních pozorovatelů, které agentura Reuters cituje, tento krok znamená, že byl záležitostmi Hong Kongu poprvé pověřen blízký spolupracovník současného prezidenta Si Ťin-pchinga. Sia totiž působil v letech 2003 až 2007 jako zástupce současného prezidenta v provincii Če-ťiang, kde Si Ťin-pching působil jako tajemník komunistické strany.

Podle informací odborníka Jean-Pierre Cabestana nepředstavuje Sia Pao-lung umírněného politika, naopak v roce 2015 ukázal v souvislosti s likvidací podzemních církví v provincii Če-ťiang, že je zastáncem tvrdé linie. Hong Kong se tak dostává pod větší tlak, míní Cabestan. V provincii pokračují už několik měsíců protivládní protesty.

Ke změně došlo i v případě dvou styčných kanceláří úřadu v Hong Kongu a v Makau, kde byli také jmenováni noví ředitelé místních kanceláří.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.