Ruce pryč od Assange!

Demonstranti v Londýně řekli jasně: musíme bránit právo novinářů konfrontovat mocné tohoto světa s pravdou.

Zpravodajská platforma Tagesschau přinesla informace o londýnské demonstraci na podporu Juliana Assange, zakladatele serveru Wikileaks.

V pondělí se začne rozhodovat o dalším Assangeovu osudu. V Londýně se konala demonstrace nejen proti jeho vydání do USA, ale i na podporu svobody tisku. Demonstrující mají obavu, že se bude jednat o precedent.

Jedna z protestujících přijela do Londýna až z Birminghamu, je přesvědčena, že pokud bude Assange vydán, svoboda tisku přestane existovat. I další z demonstrujících je přesvědčena, že Assange pouze rozkryl reálné činy americké vlády. Za to ho chtějí potrestat, ale to nesmíme dovolit, říká. Musíme bránit právo novinářů konfrontovat mocné tohoto světa s pravdou.

Protestující nesou plakáty jako „mluvme o válečných zločinech“ a „kdo bude další?“, všichni opakují, že vydání Assange do USA by byl nebezpečný precedent – každý z nás, kdo hovoří o válečných zločinech, pak může být vydán do USA.

Na demonstraci vystoupil a podporu Assangeovi vyjádřil i Janis Varufakis. A varoval: „nejdřív si přijdou pro Juliana, pak si dojdou pro Tebe.“ Assangeovi hrozí celkem 175 let ve vězení za to, že zveřejnil válečné zločiny.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.