Proč má Velká Británie největší smrtnost na světě na koronavirus?

Přes současnou vlnu společenské podpory veřejnému zdravotnictví ve Velké Británii je nutné začít si klást nepříjemné otázky o kvalitě NHS.

Andrew Salmon píše pro Asia Times o tom, že Velká Británie má nejhorší management pandemie v celém vyspělém světě.

Celá země se, jak se zdá, šíleně zamilovala do britského veřejného systému zdravotnictví. Naposledy dávali Britové takto na odiv své emoce, když zemřela v roce 1997 princezna Diana.

Tleskání zdravotníkům, vlaječky na jejich podporu a obměna písně „We are the champions“ na „You are the champions“ oslavující NHS (Národní zdravotní systém). Stoletý válečný veterán Tom Moore vybral 32 milionů na podporu zdravotnictví jen tím, že přecházel zahradu. Za „skvělou práci“ získal NHS pochvalu od královny i od premiéra.

Velká Británie všeobecný systém zdravotní péče nevymyslela, NHS byl důsledkem Pyrrhova vítězství v druhé světové válce. Byla to tehdy finančně zruinovaná země, odcházející impérium s mizejícím globálním statusem. Po roce 1948 už ale žádný Brit, ať už byl v jakkoliv těžkých podmínkách, neměl mít problém dostat lékařskou péči.

Britové jsou na NHS neskutečně pyšní, jak ukazuje řada výzkumů, píše Salmon. Není ale možné zapomínat, navzdory vší chvále, že více než 100 zdravotníků na koronavirus zemřelo.

Zdálo by se tedy nevhodné analyzovat práci vykonávanou touto „svatou“ institucí, když probíhá největší zdravotní krize, jakou si pamatujeme. NHS ale není možné vynechat z debat o roli vlády v této krizi. Nebylo by to demokratické, míní Salmon. V mezinárodním srovnání to totiž nevypadá vůbec dobře. Výsledky prostě neukazují „šampiona“. Naopak, tvrdá data ukazují, že to, jak Britové zvládali krizi, patří k nejhorším výsledkům na světě.

Ve srovnání s ostatními zeměmi dosahuje Británie v množství nakažených, úmrtí a procentu úmrtnosti nejvyšších počtů. Podle údajů z Univerzity Johnse Hopkinse, je Velká Británie (s populací 66 milionů lidí) čtvrtá v počtu nakažených, v počtu mrtvých je třetí, po USA a Itálii.

Nejhorší je ovšem v smrtnosti léčených. Tady je druhá nejhorší, jen těsně za Belgií s 15,6 %. I Itálie má „jen“ 13,6 % a USA, které ani všeobecný zdravotní systém nemají, vykazují 5,9 %. Větší podíl než Belgie a Británie mají rozvojové země jako je Nikaragua.

Míra nákazy je odrazem toho, jak vláda reagovala/nereagovala, a vláda Borise Johnsona se bude muset zodpovídat. Když ale přijde na léčené, kteří zemřeli, pak je na nutné podívat se na NHS. Nelze vše svádět na věk. Počet testů byl vysoký, zbývá tedy lékařská péče.

Současné horoucí adorování NHS nemůže překrýt tvrdá data. Jak funguje NHS? Jak je manažersky řízen? Má dost vybavení a kvalifikovaný personál? Je třeba ho reformovat?

Tyto otázky musí být zodpovězeny. Mezinárodní studie zas tak vysoko NHS nestavěly. A nejde o podfinancování, tvrdí Salmon, podle OECD patří Velká Británie k zemím, které v přepočtu na hlavu vydávají na zdravotnictví dost peněz. Když ale přijde na efektivitu těchto výdajů, pak se Británie začne propadat.

Je třeba se také podívat na otázku osobní zodpovědnosti a životního stylu, tvrdí autor, Británie patří k nejobéznějším zemím. Veřejnost musí pohlédnout do zrcadla – jak se nosily roušky, jak byla dodržována hygiena a sociální odstup.

Je nutné, aby se Velká Británie naučila nahlížet se kriticky, stojí totiž na prahu další velké výzvy. Na konci roku dojde k plnému Brexitu. Nebude to vůbec snadný proces. Bude jistě ovlivněn i těžkými podmínkami, v nichž se britská i evropské vlády ocitnou kvůli pandemii a karanténním opatřením.

V ideálním případě by to mohlo povzbudit pragmatický postup, v tom nejhorším britský nacionalismus a hořkou evropskou pomstu.

Koronavirus ukázal, že britský stát potřebuje opravu. Snad zdravotní krize zviditelnila trhliny a povede k celonárodnímu volání po opravě. Introspekce s tím spjatá ale vyžaduje místo halasného hulákání písniček a tleskání – ticho.Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – neuveden, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=507801

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.