USA odebraly Hongkongu zvláštní status

Krok může znamenat ztrátu obchodních privilegií města v obchodních vztazích s USA. Washington říká, že za rozhodnutí nese odpovědnost Peking.

Spojené státy americké odvolaly zvláštní status Hongkongu v rámci amerického zákona, což otevírá cestu ke ztrátě obchodních privilegií města. Washington kritizoval Čínu za to, že narušuje autonomii Hongkongu, napsal článek novin Asia Times.

Rozhodnutí je reakcí na čtvrteční jednání čínského parlamentu, který připravil pro Hongkong nový zákon o národní bezpečnosti.

Podle ministra zahraničních věcí Mika Pompea je důvodem pro toto rozhodnutí skutečnost, že Hongkong má vysoký stupeň autonomie, což mu pak negarantuje jeho zvláštní status. Mohlo by to znamenat, že město ztratí ve vztahu k USA svoje obchodní privilegia – například nižší celní poplatky ve srovnání s ostatní, tzv. pevninskou Čínou. O tom, jaké konkrétní kroky budou podniknuty ze strany USA, rozhodne prezident Donald Trump.

Z USA také zaznělo, že cílem není ublížit obyčejným lidem v Hongkongu a že nejde o rozhodnutí USA, rozhodla prý vláda v Pekingu.

Postoje vůči Číně jsou v americkém establishmentu předmětem konsensu obou politických sil, republikánů i demokratů.  Například Joe Biden, Trumpův rival v listopadových volbách, Pompeovo oznámení uvítal.

V samotném Hongkongu čekají na to, jak se jich rozhodnutí dotkne. Místní burza byla ve čtvrtek kolem poledne v poklesu, kolem 1,8 %.

„Hongkong není jen čínským městem, je to globální metropole, kde je akcionářem mezinárodní společenství,“ řekl k tomu prodemokratický aktivista Joshua Wong.

Právník Holden Čou, který zastává pročínské názory, je ale toho mínění, že by USA neměly zasahovat do vnitřních záležitostí Číny. Nový zákon o národní bezpečnosti pro Hongkong udělá město podle jeho slov bezpečnější.

Rozhodnutí USA bylo oznámeno v kontextu pokračujících protestů a střetů ve městě, které probíhaly během středy. Čína se snaží o to, aby se v Hongkongu neopakovala situace jako v minulém roce, kdy zde vypukly velké protesty. Roznětkou byl zákon o vydávání podezřelých do ostatní Číny v urychleném režimu. Ztráta kontroly nad Hongkongem by byla podle pozorovatelů události s velkými důsledky pro Čínu samotnou.¨.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.