Trump má na mušce sociální sítě

Návrh prezidentského dekretu chce změnit právní odpovědnost firem jako Twitter, Facebook nebo Google za posty jejich uživatelů.

Očekává se, že americký prezident Donald Trump nařídí nové posouzení zákona, který dlouho chránil společnosti Twitter, Facebook a Alphabet’s Google před tím, aby nesly odpovědnost za materiál, který sdílejí jejich uživatelé. Informují o tom zdroje, které mají k situaci blízko, píše agentura Reuters.

Informace o tomto nařízení prezidenta se objevila v souvislosti s tím, že Trump pohrozil vypnutí webových stránek, které podle něj umlčují konzervativní hlasy. Trump tak reagoval na to, že síť Twitter začala doplňovat jeho posty například varováním před nutností ověřit si fakta obsažená v prezidentových postech.

Reuters píše, že návrh nařízení měla agentura k dispozici, ale jeho finální podoba by se mohla před dokončením ještě změnit. Trump se měl pod nařízení podepsat během čtvrtka. Bilý dům ale věc nekomentoval.

Návrh dekretu požaduje, aby Federální komunikační komise navrhla navrhla vyjasnění regulace v paragrafu 230 amerického Zákona o komunikační slušnosti. Tento zákon do značné míry vyjmul provozovatele z odpovědnosti za posty, které lidé na sítích sdílejí. Změna by mohla vést k nové řadě soudních řízení s těmito komunikačními společnostmi.

Vedle toho se v návrhu dekretu píše, že by oddělení pro digitální strategii Bilého domu znovuzřídilo nástroj, který by občanům pomohl v nahlašování online cenzury. Stížnosti by odsud měly směrovat na ministerstvo spravedlnosti. Dekret také požaduje, aby Federální komunikační komise zvážila svoje kroky a prozkoumala, zda jsou stížnosti v souladu se zákonem, připravila o tom zprávu a zprávu uveřejnila. Dekret dále počítá s tím, že v úřadě státního zástupce vznikne pracovní skupina, která bude prosazovat zákon, jenž zakazuje platformám podílet se na neférovém a klamavém jednání.

Kromě toho by měly být znovu zkontrolovány federální výdaje na online reklamu, aby se zajistilo, že žádná z těchto platforem neomezuje svobodu slova.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.