Rusko prý do Libye přesunulo svoje letecké síly

Letadla MiG29 a SU-24 mají údajně podpořit ze vzduchu Haftarovy jednotky. Moskva přesun letadel popřela.

Ruská vojenská letadla MiG29 a bojová letadla SU-24 měla být přesunuta do Libye, tvrdí americká armáda. Mohlo by to mít velké dopady na další vývoj libyjské války.

Moskva podporuje maršála Chalífu Haftara, který kontroluje oblast západní Libye. Haftar vede boje s tripolskou vládou, která má podporu OSN. Vůči Libyi platí embargo na dovoz zbraní.

Informace o ruských letadlech odmítl mluvčí Haftarovy Libyjské národní armády. Minulý týden, jak řekl, opravila Haftarova armáda čtyři staré libyjské stíhačky, které hodlá použít v nové letecké kampani. Americká strana tvrdí, že Rusko do Libye svoje letecké síly přesunulo ze Sýrie, stroje byly přemalovány a jsou z nich odstraněny ruská poznávací označení. Mají podpořit Haftara. Z ruské strany zaznělo, že k ničemu takovému nedošlo.

Letadla měla ze Sýrie přiletět do Tobruku na východě země a dále letět do Jufry ve střední Libyi, která je pevností Haftarových jednotek.

Haftar utrpěl v poslední době řadu neúspěchů při své už přes rok trvající ofenzivě na hlavní město Tripolis. Naposledy se objevily zprávy o tom, že mělo dojít k evakuaci ruských žoldáků z fronty kolem Tripolisu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.