Švédská centrální banka „Riksbank“ zřejmě zmírní stimul

Financial Times. Švédsko by mělo začít plánovat, jak odejde ze svého stimulačního programu kvantitativního uvolňování. Toto oznámení, které uvedly Financial Times jako zprávu od jednoho představitelů Riksbank, je v rozporu s oficiálními vyjádřeními, které jdou spíše „holubičím“ směrem.

Henry Ohlsson uvedl, že je třeba přemýšlet o tom, jak zmírnit akcelerátor a po nějaké době se vrátit k brzdě. Uvádí, že je potřeba nad tím přemýšlet již nyní.

Švédské ekonomice se daří dobře. Tento úspěch si přičítá částečně tak švédská centrální banka v kombinaci své politiky kvantitativního uvolňování a záporných úrokových sazeb. Jenže i tak se zdá být pravděpodobnější další snižování sazeb, než jejich růst. Analytici vesměs neočekávají, že by repo sazba klesla ještě hlouběji, než je nyní: na – 0,5 %. Ale je možné, že takováto vyjádření oddálí zvyšování sazeb.

Ohlsson nicméně expanzivní politiku Riksbank chválil s tím, že nebýt jí růst a zaměstnanost by byly nižší a nezaměstnanost vyšší. Také ale dodal, že „využití kapacit švédské ekonomiky je nyní na normální úrovni a očekává se, že v dalších letech ještě vzroste. A s tím vidíme, jak inflace poroste k našemu cíli,“ dodal.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.