Merkelová odmítla přijet na summit G7. Trump ho nakonec odložil

Německá kancléřka udělala Trumpovi odmítnutím účasti na červnovém summitu čáru přes rozpočet. Prý zuřil.

Americký prezident chtěl uspořádat “přelomové setkání”, ale německá kancléřka oznámila, že kvůli pandemii nemůže cestovat, informoval o víkendu web Politico, takže Trumpovu pozvánku na summit G7 odmítla. Americký prezident měl podle Politico v plánu představit letošní summit jako návrat k normálu po koronaviru. Kancléřka Angela Merkelová odmítnutí zdůvodnila právě koronavirovou epidemií, a tedy nemožností osobně cestovat.

Její odmítnutí je dalším příkladem těžkého vztahu obou lídrů, píše Politico. Trump často kritizoval jak Německo, tak Merkelovou – kvůli obchodnímu přebytku Berlína či výdajům na zbrojení. Merkelová zase kritizovala unilaterální přístup Trumpa v zahraniční politice – počínajíc Íránem a klimatickou změnou konče.

Trump a Merkelová, informuje dále Politico, vedli v minulém týdnu velmi napjatou telefonickou debatu, v níž se neshodli v otázce NATO, plynovodu Severní proud II i vztahů s Čínou.

Trump zrušil březnový summit a hovořil tehdy o videokonferenci. Později nicméně dospěl k názoru, že se summit posune a stane se symbolem návratu k normálu. Merkelová ovšem tvrdí, že červnový termín je unáhlený – přestože se ekonomiky znovu otevírají, experti stále trvají na sociální distanci.

Politico tvrdí, že jeho zdroje uvádějí, že Trump kvůli odmítnutí Merkelové zuřil. Volal pak Emmanuelu Macronovi, s nímž se údajně dohodl na osobním setkání na summitu. Merkelová se postavila i proti osobnímu setkání lídrů EU, které bylo naplánováno na červen. Podle ní je vhodné obnovit osobní schůzky až v červenci.

EU je ovšem pod velkým tlakem. Je potřeba najít shodu pro další sedmiletý rámec rozpočtu, který by měl obsahovat i balíček pro obnovu ekonomik, a všeobecně panuje názor, že shody je možné dosáhnout jen pokud „všichni budou v jedné místnosti“.

Představitelé EU, kteří pojedou do USA, se ovšem obávají, že Trumpovi jde jen o dobrou fotku před volbami. Z hlediska příprav na summit, stanovení agendy atd. se zatím udělalo jen velmi málo, takže obavy z „formálnosti“ se ještě zvýšily. Merkelová je po Trumpovi druhou nejstarší představitelkou G7.

Macron se měl původně zúčastnit osobně, Francie uvolňuje opatření k 2. červnu. Ačkoliv se očekává uvolnění cestování v rámci EU, mimo EU stále stále panují velké restrikce. Japonský premiér Šinzó Abe se sice k osobnímu setkání uvolil, za současných podmínek v Japonsku však bude muset po návratu strávit 14 dní v karanténě.

Politico již dříve tvrdil, že představitelé EU nakonec podpoří Merkelovou a na summit nepojedou, pokud by si Merkelová i nadále myslela, že to není dobrý nápad. Tyto dohady se potvrdily, když americký prezident červnový summit znovu odložil. Do skupiny chce pozvat další země: Jižní Koreu, Rusko, Austrálii a Indii.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.