Financial Times. Trump připsal sílu dolaru důvěře v jeho úřad. A provedl další obrat, tentokrát vůči Číně, píší Financial Times. Prezident Trump vyvolal pokles amerického dolaru poté, co si stěžoval, že je příliš silný. Také ale řekl, že síla dolaru je zde částečně kvůli němu – kvůli důvěře v jeho prezidentský úřad.
Navíc odhalil další obrat politiky. Uvedl totiž, že USA neoznačí Čínu za měnového manipulátora.
V interview pro Wall Street Journal také odmítnul vyloučit znovujmenování Janet Yellenové do čela FEDu, i když ve volební kampani uvedl, že s ní pro druhé období nepočítá.
Alan Ruskin, stratég Deutsche Bank uvedl, že snahy „umluvit dolar k oslabení“ jsou v kontrastu s politikou zvyšování úrokových sazeb FEDu.
Trump již delší dobu vyjadřoval své obavy ohledně hodnoty dolary, když zmiňoval jak vysoký americký obchodní deficit, tak také podporu pro zpracovatelský průmysl v USA.
Jeho otevřené vyjádření o dolaru zpochybnilo tradiční americký postoj „silný dolar“ a vyvolalo obavy, že by USA mohly prosazovat agresivnější postoj k devizové politice.
V rozhovoru Trump uvedl: „Myslím, že náš dolar posiluje a částečně je to moje vina, protože lidé ve mě mají důvěru. Ale bolí to – a nakonec bolet bude. Podívejte se, jsou tu dobré věci ohledně silného dolaru, ale obvykle ta nejlepší věc na tom je, že to tak dobře zní… je to velmi, velmi těžké konkurovat, když máte silný dolar a ostatní země devalvují svou měnu.“
Trump také dodal, že změnil svůj postoj k čínskému managementu yuanu, navzdory tomu, že před pár týdny tvrdil, že Čína je „velký šampion“ měnové manipulace. A také během celé své kampaně vyhrožoval, že oficiálně označí Čínu za měnového manipulátora hned první den v úřadu. Nyní ale uvedl, že „nejsou měnovými manipulátory.“
Obrat přichází jen pár dní předtím, než americké ministerstvo financí přijde s první měnovou zprávou za jeho administrativy.
Trump uvedl, že svůj názor změnil, protože Čína již měsíce svou měnu nemanipulovala a také protože nechce ohrozit rozhovory ohledně Severní Koreje.
David Dollar, bývalý zástupce amerického ministerstva financí v Číně, uvedl, že se jedná o dobrý obrat. „Mnoho analytiků upozorňovalo na to, že Čína neintervenuje k oslabení své měny. Je to obráceně, intervenuje k posílení své měny.“
„Nebyl zde žádný faktický základ, jak označit Čínu za měnového manipulátora. Takže jde spíš o rozpoznání reality.“
Eswar Prasad z Brookings Institution se zase podivoval nad tím, že „je dosti neobvyklé, aby prezident spojoval sílu amerického dolaru se svými politikami a naznačoval, jakým směrem by se podle něj měl dolar ubírat.“
Vzhledem k Janet Yellenové prohlásil, že ji „s největší pravděpodobností“ nenabídne pokračování v úřadě s tím, že „mám rád politiku nízkých úrokových sazeb, abych byl upřímný.“
Během kampaně kritizoval nízké úrokové sazby, ale od té doby, co je v úřadě jeho administrativa FED nekritizuje. Tyto výroky také ukazují, že není pravděpodobné, že by do FEDu chtěl dosazovat tzv. jestřáby.