Členské státy by měly předat více pravomocí EU, zní z Evropského parlamentu

Předseda Evropského parlamentu míní, že je třeba zrušit právo veta jednotlivých států a převést více kompetencí na EU.

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli na svém webu uvádí, že „ESM (Evropský stabilizační mechanismus) je třeba reformovat. Musí být vytvořeno ministerstvo financí na evropské úrovni a tzv. Recovery dluhopisy se musí stát trvalým modelem.“

Návrhy Davida Sassoliho, které považuje za zásadní jako východisko z krize vyvolané pandemií, jsou následující: zrušení dluhů nashromážděných vládami v reakci na Covid, stálé eurobondy, nový ESM spravovaný přímo evropskými institucemi a reforma smluv s cílem vyloučit právo veta ve všech oblastech politiky Unie.

„Panuje zoufalství a utrpení, začínají se otevírat sociální trhliny. Nyní však musíme zahájit zásadní reformu, která poskytne Unii větší vládu a větší suverenitu. Paolo Gentiloni (komisař EU pro ekonomiku) má pravdu, když tvrdí, že je zbytečné uvažovat o reaktivaci Paktu stability před rokem 2023. Nemůžeme si dovolit náhlý návrat těchto pravidel dříve, než země obnoví růst ztracený během Covidu. Zničili bychom začátek obnovy.“

„Je třeba, aby se všechny členské státy zapojily do koordinovaných daňových reforem na evropské úrovni s cílem vyvinout politiky přerozdělování. Mnozí bojují s chudobou, ale jiní z krize získali. Příspěvek privilegovaných je důležitý ke snížení nerovností,” říká Sassoli.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová má za to, že „vedoucí představitelé Evropské unie by měli zvážit, zda by se Fond obnovy v hodnotě 750 miliard eur nemohl stát trvalým nástrojem. Tento nástroj plánu obnovy je reakcí na mimořádnou situaci,” uvedla v rozhovoru pro francouzské noviny Le Monde zveřejněném na webu ECB. Lagardeová doufá, že „bude probíhat také debata o společném rozpočtovém nástroji pro eurozónu“.

V této souvislosti Sassoli uvedl, že „je nutné, aby společné emise dluhu byly trvalé a byla vytvořena pokladna na evropské úrovni. U obou typů dluhopisů SURE (Support to mitigate Unemployment Risks in an Emergency) a  tzv. Recovery jsme měli velké úspěchy. Je to model, který by měl být definitivní. S evropskými dluhopisy bychom mohli zapojit ECB do financování ekologické transformace, která je také nástrojem oživení. Jedná se o rozhodující problém, který by mohl skutečně konsolidovat Unii.” (Podle posledních zpráv vyplatila Komise devíti členským státům z nástroje SURE 14 miliard eur – pozn. red.)

Podle něj je třeba také „změnit evropskou vládu, je třeba zasáhnout do smluv, aby bylo odstraněno práva veta jednotlivých vlád, což je anachronický nástroj, protože v dnešní době je zapotřebí rychlých rozhodnutí, a to i ve prospěch občanů a vlád samotných. Potřebujeme nové převody pravomocí z národních států na Unii.“

Na otázku, zda se mu ty návrhy nezdají nereálné, odpověděl: „Nedávno mi řekli totéž o dani z finančních transakcí, která začne nejpozději od roku 2026. Evropa je odpovědí na naše problémy. Dnes má například Unie portfolio se šesti vakcínami, každá pro nejméně 200 milionů dávek. Nakoupila je Komise na základě pověření od Parlamentu za nízkou cenu, protože pokud kupujete tato množství, jste na trhu silní. Žádný evropský stát by to nedokázal sám. To ukazuje, že je zapotřebí zdravotní Unie. Totéž platí pro dluhopisy, pro migranty a pro mnoho dalších oblastí.”

Sassoli také míní, že tyto inovativní a rozporuplné návrhy lídři ostatních zemí přijmou, protože „vidí všechny vlády velmi odhodlané hledat společné odpovědi. Opatření zahájená v posledních měsících nemohou být dočasná.“ Vlády severní Evropy je ovšem přijaly právě proto, že jsou jednorázová. Podle Sassoliho je však „úspěch obnovy přiměje znovu o tom přemýšlet“.

Psali jsme:

Ilustrační foto: Autor – Olaf Kosinsky, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80182682

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.