Obchod se zbraněmi a korupce jdou v Africe ruku v ruce

USA a Evropa dávají do oběhu spoustu peněz na podporu afrických států v boji proti terorismu. To přivádí na scénu zkorumpované obchodníky se zbraněmi.

Jihoafrický autor a bývalý poslanec za ANC (African National Congress) Andrew Feinstein se výzkumem mezinárodního obchodu se zbraněmi zabývá již více než 20 let. V posledních letech pozoroval, že Afrika se stále více dostává do středu zájmu mezinárodní zbrojní lobby, uvedla Deutsche Welle.

„Tam, kde existují ozbrojené konflikty, vyvolané například teroristickými skupinami jako Boko Haram, nebo občanské války (jako v Súdánu nebo Jižním Súdánu), nejsou obchodníci se zbraněmi daleko,“ říká politolog a autor knihy Waffenhandel: Das globale Geschäft mit dem Tod (Obchod se zbraněmi: Globální obchod se smrtí). Ve většině případů je obchodování se zbraněmi v Africe doprovázeno velkou korupcí a podvody, uvedl Feinstein.

Aktivista a zakladatel londýnské protikorupční organizace Shadow World Investigations (výroční zpráva 2019/2020 je k dispozici zde) Paul Holden uvedl: „V Africe se odehrává rozhodně mnohem více zkorumpovaných obchodů se zbraněmi. (Obchod se zbraněmi je odpovědný za 40 % korupce ve světovém obchodu).

Korupce v žádném případě nepřichází pouze od afrických prostředníků, říká Holden. Pachatelé v Africe měli na severu vždy pomocníky, kteří by se za normálních okolností nemuseli soudní moci bát. A to nejen v méně transparentních zemích, jako je Rusko.

Holden například připomíná podezření na korupci z roku 2000, který zasáhl jeho domovskou zemi, Jihoafrickou republiku a Německo: Jihoafričané tehdy koupili od německého konsorcia čtyři válečné lodě Meko A-200 za impozantních 731 milionů eur, což byla dohoda, kdy měli být Němci podplaceni v milionech. Vyšetřování v obou zemích však byla zametena pod koberec.

„Velká část zbraní dodávaných do Afriky pochází z Evropy nebo Severní Ameriky. Tyto země mají hlavní odpovědnost za to, aby zajistily, že jejich vlastní společnosti v Africe nebudou úplácet. A mohou tak činit prosazováním boje proti korupci,“ uzavírá Holden.

Feinstein: Globální obchod se smrtí

Při operacích proti Kaddáfímu musely síly NATO nejen zničit ruské zbraně, ale také válečné vybavení, které mimo jiné prodalo Německo diktátorovi. Jsou to vzácné okamžiky, píše Feinstein, kdy se objeví temný svět, který jinak uniká veřejné kontrole: globální síť vytvořená za účelem vydělávání velkých peněz – na úkor života, bezpečnosti a demokracie. Kromě aktérů z USA, Ruska, Číny a Blízkého východu, se na tomto obchodu se smrtí podílejí váleční zbohatlíci ze zemí EU, jako je Německo, třetí největší vývozce zbraní na světě (údaj platný v době vydání knihy, tj. 2012. V letech 2014–2018 bylo Německo na 4. místě).

Německá studie přinesla informace o tom, jak Německo schvaluje a vyváží zbraně a výzbroj do válečných a krizových zemí, do států s porušováním lidských práv a do regionů napětí. Právě tam také německé vývozy zbraní pomáhají podněcovat dynamiku vyzbrojování a zvyšují tak riziko, že se stávající konflikty budou stupňovat a budou násilné. Pohled na 30 let německé politiky vývozu zbraní dokumentuje řadu příkladů, kdy byl schválen vývoz válečných zbraní do třetích zemí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.