Brusel neomezí vývozy vakcín do Británie, Londýn slibuje spolupráci

Britská ministryně obchodu po konfliktu s EU zdůraznila potřebu „spolupráce“ v oblasti vakcín.

Evropská unie ujistila Velkou Británii, že nová obchodní omezení bloku nezastaví vývoz vakcín do země, uvedla britská ministryně obchodu Liz Trussová.

„Od Evropské unie jsme dostali ujištění, že tyto smlouvy nebudou narušeny“, řekla Trussová v neděli televizi Sky News. V dalším rozhovoru s BBC ministryně zopakovala, že protekcionismus v souvislosti s vakcínou je v zásadě problematický.

Tok očkovacích látek do Británie byl zpochybněn, když EU schválila nařízení pro celní úřady, aby zablokovaly vývoz očkovacích látek proti Covid-19 bez vývozních povolení do řady bohatších zemí, včetně Velké Británie. Důsledky zákazu, který nabyl účinnosti v sobotu, byly v neděli nejasné.

EU k tomuto kroku přistoupila poté, co výrobce vakcín firma AstraZeneca uvedla, že bloku nedodá přislíbené množství vakcín. Firma je jedním z hlavních dodavatelů Velké Británie.

Evropská komise však byla nucena některá plánovaná opatření změnit díky zuřivé reakci Irska a Severního Irska na svůj pokus překazit dohodu o Brexitu spuštěním ustanovení Protokolu o Severním Irsku známého jako článek 16 a zavedením účinné obchodní hranice s Irskou republikou.

„Jsme rádi, že EU připustila, že odvolávání se na článek 16… o hranicích v Irsku byla chyba, a nyní v tom nepokračuje,” řekla Trussová dále. „Je životně důležité, abychom udrželi hranice otevřené a bránili se vakcinačnímu nacionalismu a protekcionismu.“

Irský premiér Micheál Martin řekl stanici BBC, že z toho, jak se to všechno odehrálo, si lze vzít „spoustu ponaučení“. Uplatnění článku 16 Martin však označil za prozíravé.

Britská ministryně Trussová uvedla, že britské kontroly vývozu léčiv souvisejících s Covid-19 se zaměřují na „léky speciálně pro trh Velké Británie“, protože se „prodávají za vyšší ceny nebo hromadí“. Spojené království v loňském roce zavedlo omezení vývozu pro přibližně 100 léčivých přípravků, které by mohly být použity k léčbě Covid-19 nad rámec desítek používaných léků.

Trussová také uvedla, že Británie si objednala 367 milionů dávek různých vakcín a podle všeho jich bude mít přebytek. Bude nadále zkoumat, jak by mohla pomoci sousedům a chudším zemím. Podle britské ministryně totiž není pro lidi v Británii prospěšné, když se Británie stane vakcinovaným ostrovem, zatímco virus se bude dál šířit jinde. Odmítla ale hovořit o konkrétních lhůtách pro vývozy vakcín z Británie do zahraničí.

Světová zdravotnická organizace navrhuje, aby Velká Británie, která již naočkovala zranitelné skupiny svých obyvatel, přerušila vakcinaci a začala pomáhat s globálním zaváděním očkování.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.