Venezuela má kvůli sankcím problém dostat se k vakcínám. Opozice viní vládu

Participaci Venezuely v programu Covax brání nedostatek peněz v důsledku sankcí USA.

Venezuelský opoziční lídr Juan Guaido ve středu sdělil, že venezuelské fondy, které kontroluje ministerstvo financí USA, by mohly být využity k zaplacení očkování proti nemoci Covid-19. Guiado obvinil prezidenta Nicolase Maduru z toho, že odmítá spolupracovat.

Vláda nepřijala plán realizace, který navrhla Panamerická zdravotní organizace a který by Venezuele umožnil připojit se ke globálnímu programu vakcín Covax. Země také nesplnila 19 testů, které jsou předpokladem pro distribuci vakcín. Guiado tvrdil, že hlavním problémem je propaganda diktatury. Fondy nemohou být přesunuty díky neochotě režimu spolupracovat. Venezuelské ministerstvo zdravotnictví na tato slova bezprostředně nereagovalo.

Panamerická zdravotní organizace sdělila, že Maduro dal najevo zájem k připojení se k programu Covax, stejně tak učinila i venezuelská opozice v čele s J. Guiadoem, kterého USA uznaly za prozatímního prezidenta země. Venezuela musí zaplatit celkem 100 milionů dolarů, aby se k programu mohla připojit. Spojenci prezidenta dali v posledních týdnech najevo, že peníze Venezuela zaplatit nemůže z důvodů sankcí.

Venezuelský prezident řekl, že Venezuela obdrží celkem 10 milionů ruské vakcíny Sputnik V. Podle Panamerické zdravotní informace pro Venezuelu program Covax rezervoval 1,4-2,4 milionů vakcín od společnosti AstraZeneca, které by měly být dodány na konci února. Venezuela za ně ale musí zaplatit do 9. února. Právě nemožnost včas platit pohledávky blokuje venezuelskou možnost podílet se na programu Covax.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.