Srbsko a (a člen EU) Maďarsko používají také vakcíny z Ruska a Číny. Tento epidemiologický úspěch má však mít politickou pachuť.
Izrael je mistrem světa v očkování. Země s 9 miliony obyvatel očkuje své občany rekordní rychlostí. Je také známo, že Spojené arabské emiráty, Velká Británie a USA dosahují ve svých očkovacích kampaních rychlejšího pokroku než Evropa. Ale kdo je ve skutečnosti evropský šampion v očkování?
Pohled na očkovací tabulku projektu „Our World in Data“ (Náš svět v datech) z Oxfordské univerzity dává odpověď: je to Srbsko, země, která není ani členem Evropské unie, ale čeká na vstup téměř 10 let. V Evropě (v absolutních číslech) je na čele Německo, Francie a Itálie, uvedly noviny Die Welt 2. února 2021 (tištěné vydání, str. 6).
Pokud se ale podíváte na to, kolik dávek vakcíny na 100 lidí bylo podáno, je na prvním místě Srbsko, země se 7 miliony lidí.
Zatímco se EU hádá s výrobcem vakcín AstraZeneca, Bělehrad očkuje své občany – nejen vakcínou od BioNTech/Pfizer, ale také vakcínami z Číny a Ruska, které v EU nejsou ani schváleny.
Srbsko však není jedinou zemí, která EU předhání s pomocí Ruska a Číny. Mezitím si Maďarsko objednalo vakcíny také od čínského výrobce Sinopharm. To znamená, že členský stát EU jedná na vlastní pěst, protože v EU byly dosud schváleny pouze vakcíny od výrobců BioNTech/Pfizer, Moderna a AstraZeneca.
Budapešť tak hraje (podobně jako Bělehrad) svou vlastní hru, jejímž cílem je mimo jiné udělat z EU hlupáka. Čína doufala, že zapomene na své vlastní selhání na počátku pandemie díky vakcíně, kterou sama vyvine.
Závod o první vakcínu proti COVID-19 Čína prohrála: předběhlo ji německo-americké konsorcium BioNTech/Pfizer, ale závod o distribuci vakcín ještě neskončil. Naopak, z hlediska dostupnosti a nákupu byla Čína stále k dispozici. A jak se nyní ukazuje, debakl s vakcínami v EU znamená, že čínské vakcíny jsou považovány za nouzové řešení.
Bavorský premiér Markus Söder (CSU) nedávno v rozhovoru pro Die Welt požádal, aby evropské úřady také „co nejrychleji“ prověřily ruské a čínské vakcíny.
To byla zpráva, kterou si čínská státní média užívala. Vakcinační politiku využívají Srbsko a Maďarsko jako prostředek k vyvíjení tlaku na EU. Srbsko vyjednává s Bruselem o vstupu do EU od roku 2012. Bělehrad, který dává na odiv „čínskou kartu“, tak chce zlepšit svoji vyjednávací pozici s Bruselem. Maďarsko je také zapojeno do nesčetných konfliktů s EU, například ohledně otázek právního státu a rozpočtu.
Psali jsme: