Jižní Korea instaluje americký obranný systém navzdory odporu Číny

AP. Jižní Korea ve středu oznámila, že začala instalovat hlavní součásti amerického protiraketového systému THAAD. Jak řekl americký admirál Harry Harris Jr., pokud dojde ze strany Severní Koreji na raketový útok na americké jednotky, budou zničeny.

Informace o instalaci THAADu přišla v době, kdy se do blízkosti Korejského poloostrova přesouvá americká vojenská loď a severokorejské vedení dává najevo, že připraveno na další raketové či nukleární testy.

Washington a Pchjongjang v posledních dnech natahují svoje svaly. Severní Korea realizovala také cvičení dělostřelectva, zatímco americká ponorka zakotvila u pobřeží Jižní Koreje. Cílem pobytu je společné námořní cvičení s Jižní Koreou.

Instalování systému THAAD je zdrojem nespokojenosti Číny, která je s jedním Severní Koreje v poslední době velmi frustrovaná. Trumpova administrativa přitom doufá, že to bude Peking, kdo bude s USA spolupracovat na odstranění nukleárního rizika na poloostrově.

Čínský ministr zahraničí Wang I k tomu naposledy řekl, že v této otázce mají zodpovědnost všechny strany: “Nechceme vidět žádné vybírání třešniček z dortu”, sdělil v Berlíně.

Mluvčí ministerstva zahraničí řekl na adresu instalace THAAD, že by tento systém “narušil regionální strategickou rovnováhu a zvýšil napětí na poloostrově”. Dále řekl, že “Čína nastoupí  pevně nutné kroky, aby ochránila svoje vlastní zájmy.”

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.