Trump děsí mnoha způsoby. Snad nejhorší je představa nové korejské války

Přečetli jsme: Poslední vývoj událostí na Korejském poloostrově budí velké obavy z možného vypuknutí nové korejské války. O jejích perspektivách a možnostech řešení napsal novinář Nicholas Kristof.

Other News. Novinář Nicholas Kristof píše pro New York Times o  Trumpovi a zesílenému napětí ohledně Severní Koreje. Článek zveřejnil web Other news.

Prezident Trump děsí mnoha způsoby, ale snad nejhorší je představa, jak se zamotá do nové korejské války.

Mohla by začít, protože současný přístup tlačení na Čínu, aby ta zase zatlačila na Severní Koreu s velkou pravděpodobností selže. V určitém bodu dodají američtí zpravodajci informace o tom, že se Severní Korea chystá na testovací spuštění raketových střel a frustrovaný prezident bude v pokušení „ukázat svaly.“

Foreign Affairs takový scénář už popisují v excelentní eseji Philipa Gordona. Líčí tam, jak Trump spadne do války vlastně náhodou. Spoléhat se na zdrženlivost Severní Koreje není moudré, píše dále Kristof. Může zaútočit dokonce i na Soul, který má i s okolím 25 milionů obyvatel.

Severní Korea má čtvrtou největší armádu, rozsáhlé dělostřelectvo, ale i chemické zbraně a střely, které mohou zasáhnout až Tokio v Japonsku.

General Gary Luck, který velel americkým silám v Jižní Koreji, odhaduje, že nová korejská válka by stála milion životů a asi jeden bilion dolarů škod.

Kurt Campbell, předseda Asijské skupiny ve Washingtonu k tomu říká: „Nevidím možnost žádné přesvědčivé vojenské akce, která s sebou nepřináší možnost katastrofálního konfliktu.“  Ministr obrany Jim Mattis toto dobře ví. On i další v Trumpově administrativě by jistě nevolali po preemptivním úderu.

I v minulosti Severní Korea překračovala jednu červenou čáru za druhou, ale obavy z konfliktu držely na uzdě prezidenta Nixona i další v době, když například země rozšířila svůj jaderný program.

Mám ale obavy, píše Kristof, protože existující politice zděděné po prezidentu Obamovi dochází dech a protože všechny politiky USA a Jižní Koreje vůči Severní Korey prostě selhaly. Trump je z hlediska temperamentu předurčen k tomu střílet.

Když viceprezident Mike Pence k Severní Koreji uvedl, že „éra strategické trpělivosti USA je u konce“, tak má pravdu. Trpělivost selhala. Severní Korea je to nejdivnější místo, které jsem navštívil, uvádí dále Kristof, ale skutečně pokročila, a to právě z hlediska vojenské hrozby.

Jestliže je vojenský úder nemyslitelný a stejně tak je nemyslitelné neudělat nic, potom, jak je to tedy s Trumpovým plánem šťouchat do Číny, aby zatlačila na Severní Koreu?

Stojí to za zkoušku, myslí si v tomto ohledu autor ale zároveň uvádí, že se domnívá, že to nepomůže. Čínské vztahy se Severní Koreou nejsou tak blízké, jak si Američané myslí. Kristof také vzpomíná, že ho jednou Severokorejec představil jako „čínská vláda nemá Kristofa ráda“ a přitom zářil, z čehož vyplynulo, že to byl kompliment.

Čínský prezident jistě tlak vystupňuje, ale těžko se kvůli Kim Jong-un vzdá svého jaderného cíle. Vždyť Severní Korea pokračovala ve svém jaderném programu i v 90. letech, kdy si hladomory vyžádaly život asi desetiny populace. Jak by tedy mohly uspět měkčí sankce?

Jieun Baek, znalkyně Severní Koreje, se domnívá, že se Severní Korea svých jaderných zbraní nikdy nevzdá. „Sankce režim zmáčknou, ale neodradí.“ Místo toho doporučuje další opatření k podkopání legitimity režimu doma.

Jediná zbývající možnost, uzavírá Kristof svůj článek, je podle jeho názoru vytrvalý tlak – spolu s Čínou. Je nutné tlačit na dohodu, v níž se jasně zastaví jaderný program výměnou za úlevu sankcí. Je to mizerná možnost, možná i nedosažitelná možnost. Vlastně to ani není moc řešení, jako spíše  odložení řešení. Ale všechny ty ostatní  možnosti jsou ještě horší.

A kdyby se nicméně Trump pokusil urychlit proces preemptivním vojenským úderem? Pak Bože chraň!

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.