Čeká nás zelená „lithiová“ budoucnost?

Těžba lithia může být náročná na ekosystémy a v minulosti byla kritizována kvůli možnému dopadu na životní prostředí. Týká se to zejména Chile.

Lithium se stalo jedním z kovů elektromobility. Klíčové je, odkud se toto lithium bude brát, protože logika snahy o elektromobilitu spočívá ve vytváření udržitelnějších technologií. Proto je zásadní, aby lithium používané v elektromobilitě bylo vyvíjeno nejen podle vysokých ekologických standardů, ale aby bylo vyráběno v odpovídajícím ekonomickém a sociálním kontextu, míní Juan Ignacio Guzmán generální ředitel společnosti GEM (Gestión y Economía Minera).

Do automobilového průmyslu začíná pronikat názor, že kovy nelze z hlediska úrovně udržitelnosti považovat za komodity. Nyní toto odvětví chápe, že hnacím motorem, který motivuje zákazníky k přechodu na elektromobily, je právě rostoucí zájem společnosti o ochranu životního prostředí a mnohostranný sociální rozměr.

V poslední době se ozývají kritické hlasy ohledně udržitelnosti těžby lithia v Chile, zejména v souvislosti s těžbou lithia v Salar de Atacama. Jeden z největších světových producentů, společnost Sociedad Química y Minera (SQM), se zavázal, že proces těžby bude šetrný k životnímu prostředí, uvedl web Politico ve sponzorovaném článku.

Solné pláně jsou místem, kde se těží přibližně 30 % světové produkce lithia. Když si uvědomíte, kolik moderních zařízení (mobilních telefonů, notebooků, domácích spotřebičů a chytrých hodinek) je napájeno dobíjecími lithium-iontovými bateriemi, začnete chápat obrovský objem produkce tohoto minerálu společnosti SQM. Vzhledem k tomu, že je zapotřebí stále více lithiových baterií pro pohon elektromobilů, což je zásadní krok v procesu globální dekarbonizace, zaměřuje společnost SQM své úsilí na to, aby byl proces těžby lithia co nejudržitelnější.

Těžba lithia může být náročná na místní ekosystém a v minulosti byla kritizována kvůli možnému dopadu na životní prostředí. Přísné chilské předpisy o životním prostředí spolu s týmem vysoce kvalifikovaných vědců a geologů společnosti SQM zajišťují, že tento problém je minimalizován prostřednictvím rozsáhlé sítě monitorování životního prostředí.

V souladu se závazky EU obsaženými v Evropské zelené dohodě, která stanoví plán absolutní dekarbonizace kontinentu a termín jejího dosažení do roku 2050, se očekává, že 7 milionů elektromobilů bude muset být vyrobeno lokálně. V současné době je kontinent závislý na dovozu baterií pro elektromobily z Asie.

Přesun celého dodavatelského řetězce do Evropy si proto vyžádá značné množství lithia. V rámci toho EU koncem loňského roku zveřejnila návrh nařízení o bateriích, v němž stanovila očekávání, že „všechny baterie uváděné na trh EU jsou udržitelné a bezpečné po celou dobu svého životního cyklu“.

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – Francesco Mocellin – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16388421

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.