Co je za novým napětím mezi Kosovem a Srbskem?

Oba sousedé nyní vedou spor o označování aut na svém území. Neobešlo se to bez protestů.

Na kosovsko-srbské hranici v posledním zářijovém víkendu vzrostlo napětí v souvislosti s požadavkem, aby auta s registrací v Srbsku měla v Kosovu dočasnou značku s platností 60 dní. Srbové proti tomu protestovali na společné hranici a podpálili jeden z kosovských úřadů. Podle kosovské strany šlo o úmysl.

Srbský prezident Alexandar Vučić nazval tento nový krok Kosova „zločinem“. Kosovo ale tvrdí, že se jedná o reciproční opatření, podobná pravidla již platí pro vozidla z Kosova v Srbsku.

Kosovo je v Srbsku stále považováno za srbskou provincii. V roce 2008 se jednostranně rozhodlo pro nezávislost, kterou Bělehrad neuznal. Podobné výbuchy neshod jsou ve vztazích obou sousedů celkem běžné a brání oběma zemím ve vstupu do EU.

Když Srbové zablokovali přechody přes společnou hranici, Kosovo k ní poslalo zvláštní policejní jednotky, Bělehrad poslal obrněné vozy.

EU a NATO na situaci reagovaly výzvou k deeskalaci na obou stranách, včetně požadavku, aby byly staženy policejní a vojenské jednotky a z hranice odstraněny barikády. Podle srbského analytika Miloše Damlanoviće je celý incident spíše snahou odvrátit pozornost od závažnějších vnitřních problémů obou zemí. Na obou stranách nejde o plán na vyvolání konfliktu, jen o příležitost podbízet se domácímu publiku s radikálními názory.

NATO během pondělka posílilo monitorovací hlídky v oblasti sporné hranice (v rámci stále probíhající mise KFOR, pozn. red.).

Dočetli jsme se ve Financial Times ze dne 27. září 2021 na straně 3.

Další informace k tomuto tématu chystáme na zítra.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.