Vyloučení Ruska ze systému SWIFT by se dotklo všech

V USA se ozývají hlasy, aby bylo Rusko vyloučeno z platebního systému SWIFT kvůli jeho politice vůči Ukrajině. To by mělo obrovské důsledky pro zemi, ale také pro ceny energií a světový obchod.

Návrh na vyloučení Ruska ze SWIFTu se objevil již v roce 2014 ze strany Velké Británie. Mark Dubowitz, výkonný ředitel Nadace na obranu demokracie, tehdy přirovnal potenciální krok k tomu, který byl v roce 2012 učiněn vůči íránským institucím. „SWIFT je elektronický krevní oběh globálního finančního systému. Zrušení Putinovy kreditní karty by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro ruskou ekonomiku, jak zjistil Írán, když byly v roce 2012 ze systému SWIFT vyloučeny desítky jeho finančních institucí.“ Zpět do systému se Írán vrátil v roce 2016.

Společnost SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci)  byla založena v 70. letech 20. století na základě ambiciózní a inovativní vize vytvořit globální službu pro zasílání finančních zpráv. SWIFT je globální finanční infrastruktura, která pokrývá všechny kontinenty, více než 200 zemí a území a obsluhuje více než 11 000 institucí po celém světě.

Jaderná bomba nejen ve finančním systému

Někteří lidé v USA nyní diskutují o tom, že v případě vyhrocení situace na Ukrajině dají společnosti SWIFT pokyn k odpojení ruského giganta od platebního systému. Profesor Alexander Libman ze Svobodné univerzity v Berlíně má pro tento krok silná slova: „Jakmile SWIFT zavře ruské banky, je to atomová bomba nejen ve finančním systému, ale i v mezinárodním obchodu, který pak bude masivně ovlivněn.“ Protože kdyby byly ruské banky odpojeny od SWIFTu, do Ruska by se nedostaly téměř žádné peníze a ze země by se nedostaly žádné peníze. A s tokem peněz by se zastavil i tok zboží. V případě ropy a zemního plynu by to mělo vážné důsledky, říká Libman. „Pokud by se zítra ruské dodávky jednoduše zastavily, mohlo by dojít k masivnímu nárůstu cen na trzích s plynem. To by vedlo k dalším komplikacím pro evropskou ekonomiku.“

Odpojení Ruska od systému SWIFT je podle ruského ministra financí Antona Siluanova teoreticky možné, ale takové rozhodnutí by znamenalo obyčejný bolehlav: zahraniční partneři, především v Evropě, se nebudou moci vzdát vývozu z Ruska a budou nuceni hledat jiné způsoby plateb.

„Dodáváme především do Evropy – plyn, ropu atd. a kromě toho i další zboží jiné než ropa a plyn, nekomoditní zboží. Jak budeme obchodovat s Evropany, kteří ovlivňují rozhodnutí o našem zařazení či odpojení od systému SWIFT? Co se tedy stane s evropskými spotřebiteli těch samých uhlovodíků? Jak se s námi budou vyrovnávat? Nebo se zřeknou vývozu?“ klade otázky Siluanov. „Samozřejmě, že to lze udělat, ale pak si všichni budeme muset najít nástroje, jak si informace o těchto transakcích navzájem dodávat. To je samozřejmě možné, ale bude to velký problém,“ dodal Siluanov.

 

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.