Julian Assange stále není v bezpečí

The Independent. The Independent uvádí, že Julian Assange by byl stejně zatčen, pokud by se pokusil opustit ekvádorskou ambasádu v Londýně.

Britská politice potvrdila, že Assange bude zatčen, pokud opustí ekvádorskou ambasádu v Londýně, navzdory tomu, že Švédsko ukončilo vyšetřování jeho údajného sexuálního zločinu.

Jenže, je tu ještě další zatykač, který se týká nedodržení propuštění na kauci. Je z roku 2012.

Scotland Yard sice už zanechal hlídkování ekvádorské ambasády sedm dní v týdnu, 24 hodin denně, ale „zavázal se k tomu Assange zatknout, pokud by chtěl velvyslanectví opustit.“

Mluvčí Londýnské metropolitní policie ovšem uvedl, že se situace změnila a pokud švédské úřady zanechaly vyšetřování, pak Assange čelí podstatně méně vážnému přečinu.

Australský aktivista a zakladatel Wikileaks vyhledal azyl na velvyslanectví Ekvádoru, zatímco byl v roce 2012 propuštěn na kauci, protože se obával, že švédské vyšetřování povede k jeho vydání do USA.

Assange na zprávu reagoval zveřejněním twitteru, na němž se usmívá uvnitř velvyslanectví, v němž žije již téměř pět let.

Ekvádorská vláda poslala Švédsku dopis, v němž uvedla, že došlo k „závažnému selhání“ žalobce, včetně „nedostatku iniciativy“, aby dokončil vyšetřování.

Další vývoj nabrala kauza se zvolením Trumpa. Například Mike Pompeo, ředitel CIA, označil WikiLeaks za „nepřátelskou zpravodajskou službu.“

Assange byl dotazován ekvádorských žalobcem za přítomnosti švédských zástupců uvnitř ambasády v listopadu. Rozhodnutí přerušit vyšetřování není proto, že by bylo možné plně vyhodnotit důkazy, ale protože nebyly možnosti, jak ve vyšetřování pokračovat, uvádí The Independent.

OSN vyzvala švédské a britské úřady, aby propustily Assange ze „svévolné vazby“ ve zprávě uveřejněné minulý rok.  

Assange uvedl, že všechna odvolání jsou vyčerpána a že očekává, že Velká Británie a Švédsko dodrží své mezinárodní závazky a propustí ho. „Je to jasná a groteskní nespravedlnost zadržovat někoho šest let, kdo navíc ani nebyl obžalován z porušení zákona.“

Chelsea Manningová, která Wikileaks poskytla utajené informace o Iráku a Afghánistánu, které šokovaly svět, byla z vězení propuštěna ve středu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.