Italové se ve volbách rozhodli dát solidní většinu suverénní pravici

V nedělních volbách zvítězilo středopravicové hnutí Fratelli d’Italia (Bratři Itálie) pod vedením Meloniové.

„V těchto parlamentních volbách zazněl od Italů jasný pokyn. Jasný pokyn pro středopravicovou vládu vedenou Fratelli d’Italia,“ řekla 45letá Giorgia Meloniová. Meloniová uvedla, že pro její stranu to byl večer „hrdosti a uspokojení“. Pravicová politička si však postěžovala, že volební kampaň byla často agresivní vůči ní a její straně. Nyní však řekla, že chce být hlavou vlády pro všechny.

Podle odhadů státní televize RAI vyhrála pravicová aliance volby s náskokem přibližně 17 procentních bodů před Demokratickou stranou (Partito Democratico) a jejími spojenci. Pravice, kterou tvoří Fratelli d’Italia, Salviniho Liga a Berlusconiho Forza Italia dohromady dosahuje přibližně 43 %. Koalice tak získala většinu v Poslanecké sněmovně i v Senátu. První schůze nových komor je naplánována na 13. října 2022 a nová exekutiva by se mohla plně chopit moci již koncem příštího měsíce.

Přestože Giorgia Meloniová stojí v čele vítězné strany, premiérkou se stát nemusí. „Nemáme žádné předsudky vůči Giorgii Meloniové, ale rozhodnutí o tom, kdo bude jmenován premiérem padne po setkání Berlusconiho, Salviniho a Meloniové s prezidentem republiky, který bude mít poslední slovo, protože to stanoví ústava,“ řekl Antonio Tajani, národní koordinátor strany Forza Italia a také bývalý předseda Evropského parlamentu.

Itálie měla od konce druhé světové války už 67 kabinetů

Zajímavostí letošních voleb byla skutečnost, že se jednalo o první letní volební kampaň v Itálii a dále, že se o úřad ucházeli čtyři bývalí premiéři (Enrico Letta, Matteo Renzi, Giuseppe Conte a Silvio Berlusconi).

Itálie je země, která je proslulá svou politickou nestabilitou, a tak není divu, že se v ní od konce druhé světové války vystřídalo 67 kabinetů. V průměru to znamená, že přibližně každých 13 měsíců vznikne jedna vláda.

 

Psali jsme:

Ilustrační foto: Vox España, CC0, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.